Ukrayna limanlarından 5 gemi daha hareket etti

Türkiye'nin ev sahipliğinde imzalanan Tahıl Koridoru Anlaşması sonrası tahıl sevkiyatı kapsamında her gün onlarca gemi hareket ediyor.

Ukrayna limanlarından 5 gemi daha hareket etti

Tahıl sevkiyatı kapsamında Ukrayna limanlarından bugün sabah saatlerinde 5 gemi daha hareket etti. Dünyayı kasıp kavuran gıda krizinin artık tüm ülkeleri derinden etkilediği küresel boyutta etkisi derinlere kadar hissedilen enflasyon ve yaşam maliyetlerindeki pahalılıkla beraber temel gıda ürünlerinin de bulunamaması nedeniyle artık harekete geçilmenin vakti geldi. İstanbul ev sahipliğinde Türkiye, BM, Rusya ve Ukrayna heyetleri arasında imzalanan Tahıl Koridoru Anlaşması sonrası her gün onlarca gemi ve tonlarca tahıl Ukrayna limanlarından kontrollü şekilde harekete geçiyor.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından duyurulan paylaşımda, ''Tahıl sevkiyatı planlandığı gibi devam ediyor. Bugün sabah itibarıyla Ukrayna limanlarından 5 gemi daha hareket etti.'' açıklamasında bulunuldu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN UKRAYNA HAKKINDA AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Batılı ülkelerin Ukrayna'ya yardım kapsamında yolladığı askeri ekipmanlar hakkında, ''Batı'nın takındığı tavrı doğru bulmadığımı çok açık söyleyebilirim. Silahlar gönderildiği söyleniyor. Ne kadar hurda varsa bu hurdaları Ukrayna'ya gönderiyorlar. Rusya'yı hafife alanlara söylüyorum, yanlış yapıyorsunuz. 

Nitekim şu anda bu savaşın kazananı var diyebilir miyiz? Bu savaşın kazananı yok. Ama ben inanıyorum ki kaybedeni çok. Bunca insanlar ölüyor, işin parasal boyutunu konuşmaya zaten gerek yok. Parasal boyutuna da girdiğiniz zaman söylenen ne? Birisi diyor ki ben Ukrayna'ya şu kadar parasal destek verdim, diğeri ben şu kadar destek verdim diyor. Peki nerede bu para? Laf ola beri gele. Bu da sıkıntılı ve silahlı gönderildiği söyleniyor. Ne kadar hurda varsa bu hurdaları Ukrayna'ya gönderiyorlar. İşin bu boyutuna baktığımız zaman ben Rusya bu işin galibidir veya Ukrayna bu işin galibidir diyemem.'' ifadelerini kullandı.

VLADİMİR PUTİN'DEN, ''KANDIRILDIK'' TEPKİSİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ''Ukrayna'yla ilgili tüm zorluklara rağmen Ukrayna tahılının ihraç edilmesi için her şeyi yaptık. Afrika Birliği liderleri ve Afrika ülkelerinin liderleriyle görüştüm ve Ukrayna tahıl ihracatını kolaylaştırmak için onlara söz verdim. Bunu Türkiye ile yaptık. Ara ülke olarak Türkiye haricinde Ukrayna'dan ihraç edilen tahılın tamamı pratikte gelişmekte olan en yoksul ülkelere değil AB ülkelerine gönderiliyor. Biz ve en yoksul ülkeler kandırıldık'' diyerek tepkisini ortaya koydu.