Uğur Mumcu'ya Bursa'da Araç Parçalarıyla Anma

GAZETECİ- Yazar Uğur Mumcu, uğradığı suikast sonucu öldürülmesinin 23’üncü yıldönümünde Bursa’da yürüyüşle anıldı. Yürüyüşte Mumcu'nun aracının parçaları temsili olarak taşındı.

Haberler 24.01.2016, 21:54
Uğur Mumcu'ya Bursa'da Araç Parçalarıyla Anma

(DHA)- GAZETECİ- Yazar Uğur Mumcu, uğradığı suikast sonucu öldürülmesinin 23’üncü yıldönümünde Bursa’da yürüyüşle anıldı. Yürüyüşte Mumcu'nun aracının parçaları temsili olarak taşındı.

Bombalı suikast sonucu 24 Ocak 1993 yılında yaşamını yitiren gazeteci-yazar Uğur Mumcu için Bursa Gazeteciler Cemiyeti ve Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi tarafından yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşe CHP Bursa Milletvekilleri Ceyhun İrgil ve Erkan Erkan Aydın da katıldı. 400 kişinin katıldığı yürüyüş, Setbaşı Köprüsü'nde başladı. Sloganlar eşliğinde yürüyen gruptan bazı kişiler Uğur Mumcu'nun yaşamını yitirdiği beyaz renkli Renault marka aracın temsili olarak parçalarını ve plakasını taşıdı.

Atatürk anıtı önüne gelen grup adına basın açıklamasını ÇDG Bursa Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Rabia Deniz okudu. Deniz, evrensel gazetecilik normlarına göre basın özgürlüğünün bulunmadığı ülkeler arasında Türkiye’nin başı çektiğini belirterek, "Gazetecilerin yaşam ve çalışma hakkı, halkın haber alma özgürlüğü artık saygı gösterilsin. Çünkü ne yaparsanız yapın gazeteciler mesleklerini öyle ya da böyle en doğru biçimdi icra etmenin bir yolunu bulacaktır" dedi.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@