Üç avukat FETÖ mağduru olduklarını belirtip HSYK'ya başvurdu

İZMİR'de 8 yıl önce yapılan ve kamuoyunda Yengeç 1-2 operasyonu olarak adlandırılan, halen İzmir 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden davada tutuksuz yargılanan 3 avukat, o dönem soruşturmayı...

Haberler 19.08.2016, 15:31
Üç avukat FETÖ mağduru olduklarını belirtip HSYK'ya başvurdu
Bahri KARATAŞ / İZMİR, () - İZMİR'de 8 yıl önce yapılan ve kamuoyunda Yengeç 1-2 operasyonu olarak adlandırılan, halen İzmir 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden davada tutuksuz yargılanan 3 avukat, o dönem soruşturmayı yürüten hakim ve savcıların Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyesi oldukları iddiasıyla Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na (HSYK) şikayet etti.

İzmir Barosuna kayıtlı avukatlar Murat Çakar, Metin İnan ve Mehmet Korkut, 2008 yılında cezaevinde çete suçlamasıyla yatan sanıkların, bazı avukatların rüşvet karşılığı kendilerini tahliye edeceğini söylediklerini iddia etmeleri üzerinde açılan soruşturma kapsamında, birçok avukatla birlikte gözaltına alınıp tutuklandı. Dava açılmadan önce yargılama aşamasında tüm avukatlar tahliye edildi. İzmir 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava henüz sonuçlanmadı.

'HAYATIMIZ KARARDI'

FETÖ/PDY mensubu emniyet ve yargı görevlileri tarafından, haksız suçlamalar ve usulsüz soruşturmalarla oluşturulan kumpaslar sonucu hayatlarının karardığını belirten avukatlar Metin İnan, Murat Çakar ve Mehmet Korkut, haksızlıklarının giderilmesi için kendileri hakkında soruşturma ve dava açan savcı ve yargılama yapan hakimler ve savcılar hakkında HSYK'ya dilekçe verip şikayetçi oldu. Üç avukat dilekçelerinde, "Bu örgütün eylemlerinden dolayı en çok mağdur olanlar arasındayız. 2008-2009 yıllarında gerçekleştirilen Yengeç-1 ve Yengeç-2 operasyonlarında göz altına alınıp tutuklandık. Bizler de söz konusu terör örgütünün mağdurlarıyız. Şüpheliler hakkında etkin bir soruşturma yapılarak cezalandırılmalarını talep ediyoruz" dedi. 
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@