Twitter Ve Youtube'a Erişim Engeli

ANKARA (ANKA) - Twitter ile YouTube’a erişim, mahkeme kararı doğrultusunda engellendi. Öğlen saatlerinden beri sosyal ağlara girilemiyor. Twitter, YouTube ve Facebook'ta savcının rehin alınmasıyla ilgili bazı linklere erişim

Haberler 06.04.2015, 10:55
Twitter Ve Youtube'a Erişim Engeli

ANKARA (ANKA) - Twitter ile YouTube’a erişim, mahkeme kararı doğrultusunda engellendi. Öğlen saatlerinden beri sosyal ağlara girilemiyor.

Twitter, YouTube ve Facebook'ta savcının rehin alınmasıyla ilgili bazı linklere erişim yasağı getirildiği belirtildi.

Türkiye tarihinde sosyal ağlarla ilgili verilen en kapsamlı erişim engellemesi kararıyla Twitter, Facebook ve YouTube’un kapatıldığı öne sürülüyor.

Facebook’un ilgili içerikleri kaldırmasının ardından Facebook’a uygulanan erişim yasağının kalktığı belirtildi.

Cumhuriyet Savcılığı’nca görüntülerin kaldırılması kararı internet servis sağlayıcılarına iletilirken içeriklerin kaldırılmaması durumda erişim engellenmesi uyarısı yapıldı.

Şu an yaşanan bağlantı sorununun bu içerik kaldırma işlemleri sırasında yaşandığı belirtildi.

30 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimler öncesinde de Twitter ve YouTube’a erişim engellenmişti. Yine bir yaklaşan seçim öncesi sosyal ağlara erişimin engellenmesi dikkat çekti.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, şöyle konuştu:

“Savcılıktan gelen talepten yeni haberim oldu, henüz bir erişim engellemesi söz konusu değil. Şehit edilen savcının görüntülerin sosyal medyada yayınlanmasıyla ilgili bir konudur. Birtakım medya gruplarının bu fotoğrafları adeta terör örgütünün propagandasını yapar gibi yayımlamış olması, itiraza rağmen devam etmesi kabul edilebilir değil. Dünyanın hiçbir ülkesinde böyle bir özgürlük yok. Ortada bir defa adli, ikincisi insani bir durum var. O fotoğrafı paylaşınca elinize ne geçecekti? Cumhurbaşkanımız, başbakanımız gerekli uyarıları yapmıştır. Bunun takibi de yapılacaktır. Anladığım kadar, savcılıktan gelen talep, bu görüntünün hiçbir mecrada ana akım veya sosyal medyada kullanılmamasıyla ilgili bir taleptir. Bu bir ihtiyacın doğurduğu bir zarurettir. Basın kuruluşları üzerine düşen sorumluluğu yerine getirse, o fotoğraf karesi defalarca paylaşmasaydı bu konuyu şu anda bizim gündemimizde olmayacaktı. Bunlar hiç yaşanmamış gibi bu tür talepleri özgürlükler mi kısıtlanıyor vs bağlamında ele alma gayreti görülüyor. Bu kabul edilebilir bir şey değil.  (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@