Tuzla Faciasının Bilançosu Çıktı: 43 Kişi Hastanelik Oldu

 ANKARA (ANKA) - Tuzla’daki facianın ardından 43 kişinin hastanelere başvurduğu ortaya çıktı.

Haberler 15.09.2015, 14:05
Tuzla Faciasının Bilançosu Çıktı: 43 Kişi Hastanelik Oldu

Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı, CHP İstanbul eski Milletvekili Umut Oran, Bilgi Edinme Yasası kapsamında Sağlık Bakanlığı'na başvurdu. Oran, başvurusunda Tuzla’da 5 Ağustos’tan bu yana akciğer-solunum rahatsızlığı nedeniyle hastanelere kaç kişinin başvurduğunu sordu. Oran, başvurusunda, “Nitrik asit gazına maruz kalan kazazedenin açık havaya çıkartılması, hiç kıpırdatılmadan yüzde 10’luk sodyum bikarbonatlı su, saf oksijen teneffüs ettirilmesi önerilmektedir. Bu tedavi yöntemi dün Tuzla’da uygulandı mı?” sorusunu da yöneltti.

Sağlık Bakanlığı, Oran’a gönderdiği yanıtta, İstanbul ili genelinde İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne 9, İstanbul Tuzla Devlet Hastanesi’ne 29, Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne 5 olmak üzere toplam 43 hastanın başvurduğu belirtildi.

Sağlık Bakanlığı'nın Umut Oran’a gönderdiği yanıtla Tuzla’ya dair şu bilgileri açıkladı:

“Nitrik aside maruz kalma ile başvuran hastalara ilk müdahale olarak bakanlığımız UZEM (Ulusal Zehir Danışma Merkezi) koordinasyonunda Bilgi Edinme Başvurusunda da belirtilen kazazedenin açık havaya çıkartılması, yüzde 10’luk sodyum bikarbonatlı su teneffüs ettirilmesi ve oksijen tedavileri uygulanmış olup, hastaların akciğer filmleri çekilmiş, kan ve idrar tetkikleri yapılmış, ayrıca ventollin, prednol 40, izotonik 500, metpamit, pulmicort, flixotide v.b. semptomatik ilaç ve mai tedavileri uygulanmıştır.

Ek olarak gelen kazazedeler içerisinde 33 haftalık gebe bir hasta için kadın doğum uzmanından konsültasyon istenmiştir.” (ANKA)

(MG/OLÇ)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@