Türmob: Kadın, Yaşayan Toplumun, Milletin En Temel Öğelerindendir

ANKARA (ANKA) – TÜRMOB Genel Başkanı Nail Sanlı, kadınların siyasi hayatta seçme ve seçilme hakkını elde etmesinin, toplumsal hayatta gerçekleşen Atatürk devrimlerinden biri olduğunu belir

Haberler 04.12.2014, 09:15
Türmob: Kadın, Yaşayan Toplumun, Milletin En Temel Öğelerindendir

ANKARA (ANKA) – TÜRMOB Genel Başkanı Nail Sanlı, kadınların siyasi hayatta seçme ve seçilme hakkını elde etmesinin, toplumsal hayatta gerçekleşen Atatürk devrimlerinden biri olduğunu belirterek, “Kadın, yaşayan bir toplumun, bir milletin en temel öğelerindendir” dedi.

Sanlı, 5 Aralık Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı Verilmesinin 80. Yıldönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, kadınların siyasi hayatta seçme ve seçilme hakkını elde etmesinin, toplumsal hayatta gerçekleşen Atatürk devrimlerinden biri olduğunu kaydetti. Kadının, yaşayan bir toplumun, bir milletin en temel öğelerinden olduğuna dikkat çeken Sanlı, şunları ifade etti:

“Erkeği ve çocuklarıyla o toplumun içinde binlerce yıl geriden gelen bir yaşamı beraber şekillendirmiş ve gelecekte de yaşamın şekillendirilmesini sağlayacak en önemli unsurdur. Türk kadını geçmiş yüzyıllardan yaşadığımız çağa kadar üzerine düşen bütün görevleri başarıyla yerine getirmiştir. Demokrasinin temeli kadın-erkek ayrımı gözetmeden tüm bireylerin eşit haklara sahip olduğu düşüncesidir. Ne var ki bazen eğitimsizlik, bazen sosyokültürel nedenlerle erkek ve kadın arasında ayrımcılığın halen sürdüğüne; kadını, her şeyden önce insan olarak kabul edemeyen zihniyetlerin uyguladığı şiddete tanık oluyoruz. Kadını erkeğin yanında değil arkasında gören bu zihniyetlerin yok edilmesi ise eğitim ile mümkün kılınabilir. Kadın hakları konusunda atılacak adımlarla, Türkiye’de kadın - erkek her bireyin eşit vatandaşlar olacağı koşullar artık bir an önce oluşturulmalıdır. Türk kadınının bugünün siyasetinde temsilini arttırmak da topluma büyük bir zenginlik katacaktır. Çünkü kadının olmadığı bir toplumsal ve siyasal yaşamda hoşgörü, huzur, barış ve kardeşlik her daim eksik kalacaktır. Bu düşüncelerle, ülkemizde kadınların siyasal yaşama katılmaları açısından köklü bir dönüşümü temsil eden Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilişinin 80. yıldönümünü kutluyor, bu hakları kadınlarımıza kazandıran Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı, minnet ve rahmetle anıyorum.” (ANKA)
(AYÇ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@