Türkler Tatilde Yürümeye Üşeniyor, Arabadan Vazgeçmiyor

ANKARA (ANKA) - Seyahat arama sitesi momondo’nun araştırmasına göre, ...

Haberler 27.10.2015, 11:15
Türkler Tatilde Yürümeye Üşeniyor, Arabadan Vazgeçmiyor

ANKARA (ANKA) - Seyahat arama sitesi momondo’nun araştırmasına göre, dünya genelinde turistlerin favori tercihi gittikleri şehri yürüyerek gezmek. Türkler ise yürümeyi en az sevenler arasında yer alıyorlar ve araç kiralayarak veya taksiyle gezmekten tatilde dahi vazgeçmiyor.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapıda... Pek çok kişi resmi tatili fırsat bilip kısa bir tatil yapmaya, yurt içi veya dışında görmek istedikleri şehirleri ziyaret etmeye hazırlanıyor.

“Türkler ve farklı ülkelerden turistler, birkaç günlük kısa tatillerde gittikleri şehirleri nasıl keşfediyor? En gözde yöntem yürümek mi, yoksa toplu taşıma mı?” sorusuna yanıt arayan Seyahat arama sitesi momondo’nun yaptığı araştırma dikkat çekici sonuçlar ortaya koydu.

Buna göre, dünya genelinde turistlerin en çok tercih ettiği yöntem, şehri yürüyerek gezmek. Yürümeyi en çok sevenler ise yüzde 79’la İsveçliler. Onları yüzde 78’le Finlandiyalılar ve Portekizliler takip ediyor. Türkler ise yüzde 56’lık oranla Çinliler’in ardından listenin sondan ikincisi konumunda.

Benzer şekilde Türkler metrodan da çok hoşlanmıyor. İtalyanlar’ın yüzde 46’sı gittikleri şehri metroyla gezerken, Türkler yüzde 18’le sondan üçüncü durumda.

-TÜRKLER TATİLDE BİLE ARABA KULLANMAKTAN VAZGEÇMİYOR-

Türk turistler, ziyaret ettikleri şehri otomobille gezmeyi en çok tercih edenler arasında yer alıyor. ABD’lilerin yüzde 49’u bir kenti arabayla gezmeyi en çok tercih edenler olurken, Türker yüzde 38’lik bir oranla ikinci sırada yer alıyor. Türklerin hemen arkasında ise yüzde 37’yle Çinliler yer alıyor.

Türkler taksiyle rahat bir şekilde yolculuk yapmaktan da kolay kolay vazgeçmiyor. Türkler bu alanda yüzde 12’yle Çinliler’in ardından ikinci sırada yer alıyor. ABD’liler de aynı oranlar ikinci sırayı paylaşıyor.

-BİSİKLETE DÜŞKÜNLÜK-

Türk turistler, rehberli turlarla gittikleri şehri yakından tanımaya da oldukça düşkün. Bu alanın ilk sırasında yüzde 47 ile Ruslar, ikinci sırada ise yüzde 43’le Türkler yer alıyor.

Tur otobüslerine ise en çok yüzde 49’la Çinliler ilgi gösteriyor. Onları yüzde 38’le Almanlar ve yüzde 34’le Ruslar takip ediyor.

Türkler, bisikletle şehrin sokaklarını turlamayı ise şaşırtıcı ölçüde seviyor. Türkler, yüzde 17’lik oranla bu alandaki birinciliği bisiklet düşkünlüğüyle tanınan Hollandalılar ile paylaşıyor. (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@