Türkiye'nin Yanında O Ülke De İnternet Özgürlüğünde Geriledi

-Freedom House’un, İnternette Özgürlük 2015 (Özelleşen Sansür,  Aşınan Gizlilik) başlıklı raporu yayınlandı.

Haberler 29.10.2015, 14:15
Türkiye'nin Yanında O Ülke De İnternet Özgürlüğünde Geriledi

ANKARA(ANKA) – Türkiye Freedom House’un 2015 İnternette Özgürlük Endeksi’nde 3 puan geriledi ve 58 puana indi. İnternette “kısmet özgür” kategorisinde bulunan Türkiye’nin yanında “özgür” kategorisinde bulunan Fransa ise 4 puan geriledi ve 24 puana sahip oldu.

-65 ÜLKE İNCELENDİ-

Freedom House’un, İnternette Özgürlük 2015 (Özelleşen Sansür,  Aşınan Gizlilik) başlıklı raporu yayınlandı.

İnternet özgürlüğü açısından 65 ülkeden 32’sinin 2014 haziranından bu yana negatif bir yörüngeye girdiği belirtildi.

Bunlardan ilk sırada Libya yer aldı. Libya 6 puan birden düşerken, internet özgürlüğünde Türkiye’nin üzerinde ve “Özgür” kategorisinde yer alan Fransa, Ukrayna ile birlikte internet özgürlüğünde 4 puan geriledi. Myanmar ve Türkiye 3 puan gerileme gösterdi.

Bu grubu 2 puan gerileme gösteren, Avustralya, Bengladeş, Belarus, Kolombiya, Etyopya, Ürdün, Rusya ve Uganda izledi.

Türkiye geçen yılki endekste 55 puana sahipti. Bu yıl ise 58 puan topladı, “Kısmen Özgür” statüsü de değişmedi. Puanların fazlalaşması durumun daha olumsuz hale dönüştüğünü gösteriyor.

Türkiye “erişime engel” kategorisinde 13, “içerik sınırlaması” kategorisinde 20, “kullanıcı haklarının ihlali” kategorisinde 25 puan topladı.

Raporda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu göreve geldiği 2014 ağustosundan bu yana 67 kişi hakkında başta Twitter’da olmak üzere hakaret ettiği gerekçesiyle dava açtığı belirtildi.

Türkiye’de şu tip internete erişim engelleri uygulandı:

“Sosyal medya ve iletişim uygulamalarının bloke edilmesi, Siyasi, sosyal ve dini içeriklerin bloke edilmesi, Hükümet yanlısı yorumcuların online tartışmaları manipüle etmesi, Artan sansür ve ceza içeren yeni kanun ve yönergelerin kabulü, Artan denetim ve kısıtlama içeren yeni kanun ve yönergelerin kabulü, Siyasi ya da sosyal içerik dolayısıyla online gazeteci ve bloggerlerin tutuklanması, hapsedilmesi ve uzun süre hapiste tutulması, Hükümete yönelik eleştirilere ve insan hakları örgütlerine karşı teknik saldırılar.”

Raporda Türkiye’de 2014-2015’te 7 adet “Ana İnternet Denetimi”nin devreye sokulduğu bildirildi.

Raporda PKK’lı teröristlerin internet faaliyetleriyle ilgili şu satırlar yer aldı:

“HTTPS’nin yaygın kabulü – http ya da Hipertekst Transfer Protokolünün daha güvenli bir versiyonu- belli içeriklerin bloke edilmesini son derece zorlaştırdı ve kişisel sayfalara erişimin engellenmesini şimdi tam bir platformun bloke edilmesini daha sık olarak gerektirdi. Örneğin 2015 temmuzunda bir Türk mahkemesi terörist bir örgüt olarak isimlendirilen PKK’yı destekleyen beş web sitesini yasakladı. Ancak sitelerin WordPress.com’da bulunmasından dolayı –HTTPS’leri devreye sokan bir uluslararası blog ev sahibi hizmeti- Türk internet servis sağlayıcıları, 70 milyondan fazla  web sitesini etkileyecek şekilde tüm WordPress’i bloke etmek zorunda kaldı. Hükümetler birçok hizmetin popülerliği ve büyüyen ekonomi önemi dolayısıyla sıklıkla bu yaklaşıma yönelmede gönülsüz davranıyor.”

İnterneti en özgür ülkeler, İzlanda, Estonya, Kanada, Almanya, Avustralya, ABD, Japonya ve İtalya.

İnternete erişimin en fazla yasakla karşılaştığı ülkeler ise, kötüden iyiye, Çin, Suriye, İran, Etyopya, Küba olarak sıralandı. (ANKA)

(ORH/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@