Türkiye'nin Üye Olduğu En Eski Örgüt Belli Oldu!

ANKARA (ANKA) - Türkiye birçok uluslararası kuruluşun üyeleri arasında yer alırken, üyesi olduğu en eski uluslararası kuruluşun Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (İTU) olduğu ortaya çıktı. 1865 yılında kurulan Uluslararas

Haberler 19.05.2015, 00:50
Türkiye'nin Üye Olduğu En Eski Örgüt Belli Oldu!

ANKARA (ANKA) - Türkiye birçok uluslararası kuruluşun üyeleri arasında yer alırken, üyesi olduğu en eski uluslararası kuruluşun Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (İTU) olduğu ortaya çıktı. 1865 yılında kurulan Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nin  20 kurucu üye ülkesi arasında Osmanlı İmparatorluğu da bulunuyor. İTU’nun 150. Kuruluş yıldönümü törenleri Cenevre’de yapılırken, 20 kurucu üye ülkeden biri olan Türkiye’ye de sertifika verildi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Basın Müşavirliği’nden yapılan açıklamaya göre İTU’nun 150. Kuruluş yıldönümü İsviçre’nin Cenevre kentinde kutlandı. Toplantıya BTK Başkanı Tayfun Acarer katılırken kurucu 20 üye ülkesi arasında bulunan Türkiye’ye de 150. Yıl sertifikası verildi. Türkiye adına sertifikayı BTK Başkanı Tayfun Acarer aldı. Aralarında Tayfun Acarer’in de bulunduğu ve 20 kurucu üye ülkenin temsilcileri 150 yıl önce çekilen fotoğrafın altında poz verdi.

BTK Başkanı Tayfun Acarer konuyla ilgili yaptığı açıklamada telgraf ile başlayan haberleşme yollarından bugün dünyanın neresinde olunursa olunsun, yakınlarla, arkadaşlarla iletişim kurulan, her türlü bilgiye anında erişilen bir iletişim çağının yaşandığını bildirdi.

ITU’nun hızla ilerleyen teknoloji içerisinde kendi öyküsünü başarı ile yazmış bir örgüt olduğunu, kuruluş yıldönümü olan 17 Mayıs gününü “Dünya Telekomünikasyon Günü” olarak armağan ettiğini belirten Acarer günün daha sonra “Dünya Telekomünikasyon ve Bilgi Toplumu Günü” adını aldığını bildirdi.

Acarer “Toplumları yakınlaştıran, ekonomik kalkınmayı hızlandıran ve internetin yaygınlaşması ile ülkeler arasındaki sayısal uçurumun azalmasına katkı sağlayan bilgi ve iletişim teknolojileri konusunda farkındalığı artırmak amaçlı kutlanan “Dünya Telekomünikasyon ve Bilgi Toplumu Günü”, bu yıl ITU’nun kuruluşunun 150nci yıl dönümü olması nedeniyle ayrı bir önem kazanmıştır. Dünya Telekomünikasyon ve Bilgi Toplumu Günü” kutlamaları vesilesiyle, küresel bilgi ve iletişim teknolojilerindeki hızlı değişimi yakalayan, 72 milyonluk mobil abone sayısı, 12 milyonu aşkın sabit abone sayısı, 42 milyonu aşkın genişbant internet abone sayısına ulaşmış bir ülke olduğunu vurgulamak isterim. Dünya Telekomünikasyon ve Bilgi Toplumu Günümüz kutlu olsun” dedi. (ANKA)

(HM/ORH)

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@