Türkiye'nin İlk Beton Yolu 11 Yıldır Bozulmadı

AFYONKARAHİSAR'da 2004 yılında deneme amacıyla yapılan Türkiye'nin ilk beton yolu, onarım ve bozulma olmaksızın 11'inci yılını tamamladı.

Haberler 17.11.2015, 00:11
Türkiye'nin İlk Beton Yolu 11 Yıldır Bozulmadı
(DHA) - AFYONKARAHİSAR'da 2004 yılında deneme amacıyla yapılan Türkiye'nin ilk beton yolu, onarım ve bozulma olmaksızın 11'inci yılını tamamladı. 4 bin gündür hizmet veren beton yolu inceleyen uzmanlar, yolun 14 yıl daha hizmet verebileceğini söyledi.

Karayolları Genel Müdürlüğü ile Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) arasında imzalanan protokolle Türkiye'nin ilk beton yolu deneme amacıyla 2004 yılı Eylül ayında Afyonkarahisar'da yapıldı. Çoğu ağır tonajlı günlük ortalama 30 binden fazla aracın geçiş yaptığı Afyonkarahisar- Ankara bölünmüş karayolunun, Afyonkarahisar'a gidiş yönünde 5 ile 7'inci kilometreleri arasına 2 kilometre uzunluğunda ve 12 metre genişliğinde inşa edilen beton yolun, karşı şeridine ise aynı yıl sıcak asfalt kaplama yapıldı. TÇMB tarafından finanse edilen Afyonkarahisar beton yolu 2004 yılında 1 milyon 260 bin liraya (o dönemin parasıyla 1 trilyon 260 milyar lira) mal olurken, karşı şeritteki asfalt yol ise Karayolları Genel Müdürlüğü'nce Afyonkarahisar- Ankara yolunun yapım işine dahil edildi. Aradan geçen 11 yılda onarım görmeyen beton yolda bozulma olmadı. Karşı şeritteki asfalt ise geçen yıl yenilendi. Yenilemeye rağmen kış döneminde bozulan asfalt yola bu yaz da yama yapıldı.

'14 YIL DAHA HİZMET VEREBİLECEK'

Beton yoldan geçen yıl alınan örnek sonuçlarını inceleyen TÇMB Eğitim Müdürü Sabit Uslu ile TÇMB üyesi ve Çimsa Çimento Proje Müdürü Gökhan Arıkoğlu, 4 bin hizmet gününü dolduran yolu kontrol etti. Beton yolda oluşan çatlakların rötre çatlakları olduğunu ve yolun konforunda ve taşıma gücünde herhangi bir bozulma veya deformasyon oluşmadığını söyleyen Gökhan Arıkoğlu, yolun ilk gün yapılan konfor ve kalitede 14 yıl daha hizmet verebileceğini kaydetti.

'EN İYİ ÖRNEK ESKİŞEHİR'

Beton yolların dünyada 100 yılı aşkın süredir kullanıldığını söyleyen Gökhan Arıkoğlu, Afyonkarahisar beton yolundan alınan tecrübelerle Eskişehir'de yapılan beton yolun Türkiye'nin en iyi örneği olduğuna dikkati çekti. Arıkoğlu, "En güvenilir ve uzun ömürlü üstyapı sistemi olan beton yolları Eskişehir'de de hayata geçirerek, Türkiye'de de beton yol yapımının yaygın olarak kullanılabileceğini, teknik ve ekonomik olarak irdelendiğinde beton yolun asfalta göre daha verimli ve kullanışlı bir alternatif olduğunu göstermek istedik" dedi.

'ASFALT YOLLA MALİYETİ AYNI'

Hem asfalt hem de betonun kullanıldığı karma yolların da yapıldığına dikkati çeken Gökhan Arıkoğlu, Afyonkarahisar'daki yolun beton yolun pahalı olduğuna ilişkin yanlış yorumları düzeltmek amacıyla yapıldığını aktardı. Beton yol ile asfalt yolun maliyetlerinin başa baş olduğuna işaret eden Arıkoğlu, şöyle dedi:

"Yol yapımında tek bir malzemenin kullanımı rekabet oluşmasına engel oluyor. ABD'de yapılan bir çalışmada; bir eyalette beton yolun kullanımı ne kadar fazlaysa o eyalette, hem beton hem de asfalt yolların daha ekonomik olarak yapılabildiği belirlendi. Benzer şekilde Türkiye'de de beton yolun yaygınlaşması, hem asfalt hem de beton yol yapımında rekabet oluşturacağından daha iyi, daha uygun fiyatlarla yol yapmak mümkün olacaktır."

'BETON YOL UZUN ÖMÜRLÜ VE DAYANIKLI'

Beton ve asfalt yolun artı ve eksileri olduğunu, ikisinin de farklı teknoloji olduğunu unutmamak gerektiğini belirten Arıkoğlu, "Beton yol uzun ömürlü ve dayanıklıdır. Beyaz renkli olmasından dolayı gece konforlu bir yolculuk sunar. Beton yolda araçların daha iyi yol tutuşları olduğunu, daha az yakıt tüketildiğini akademik çalışmalardan biliyoruz. Üstelik beton yol kullanım ömrü dolana kadar ilk senenin konforunu koruyor" dedi.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@