Türkiye'nin En Yağışlı İli Rize'de Stadyuma Yapay Güneş Sistemi Kuruldu

YILDA ortalama 200 gün yağış alan Rize’de, Çaykur Didi Stadyumu'nda hasar gören çimlerin kurtarılması için yapay güneş ışığı sistemi kuruldu.

Haberler 13.01.2016, 17:30
Türkiye'nin En Yağışlı İli Rize'de Stadyuma Yapay Güneş Sistemi Kuruldu

(DHA) - YILDA ortalama 200 gün yağış alan Rize’de, Çaykur Didi Stadyumu'nda hasar gören çimlerin kurtarılması için yapay güneş ışığı sistemi kuruldu.

Yıllık 2 bin 400 kilogram yağış oranı ile Türkiye’nin en çok yağış alan ili olan Rize, ortalama 200 günü yağmurlu geçiriyor. Kentte güneşli gün sayısının az olması nedeniyle Çaykur Rizespor’un karşılaşmalarını oynadığı Çaykur Didi Stadyumu'ndaki çimler hasar görmeye başladı. Çaykur Rizespor Yönetim Kurulu, Hollandalı bir firma ile temasa geçerek yapay güneş olarak adlandırılan sistemi stadyuma kurdu. Bugün ilk denemesi yapılan sistemle hasarlı çimler güneş ışını yayan sistemle onarılmaya başlandı.

Hollandalı firma yetkilisi Gerard Van Klooster dünya genelinde 160 stadyumda uyguladıkları sistemi Rize’de de hayata geçirdiklerini belirterek, "Stadyumların inşası sırasında güney cephelerinde gölgelenme oluyor ve kışın da yeterince ışık alamıyor. Bu sistemlerle daha az güneş alan bölgelere yeterli ışığı sağlıyoruz. Bu ışık çimlerin ihtiyacı olan ışığı veriyor. Hesaplarımıza göre Rize’deki stadyumun kuzey kanadındaki çim kalitesini güney kanadında da yakalayacağız. Suni güneş sistemi de diyebileceğimiz bu sistem çim ve bitkiler içindir" dedi.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@