Türkiye’nin elektrikli aracı “VERY”, Go Green Fuarı’nda “TOGG” ile birlikte sergilenecek!

Türkiye’nin elektrikli araçta ikinci markası olacağı iddia edilen, VERY, Go Green Fuarı’nda TOGG ile birlikte sergilenecek. VERY, elektrik araç ile ilgili özellikler fiyat bilgisi ve tüm ayrıntılar haberimizin devamında sizlerle birlikte...

Türkiye’nin elektrikli aracı “VERY”, Go Green Fuarı’nda “TOGG” ile birlikte sergilenecek!

Türkiye, TOGG ardından ‘yerli’ elektrikli otomobilin seri üretimi için çalışmalara başladığını duyurdu. 4 ayrı segmentte birer adet üretimi yapılan VERY’nin seri üretimi ne zaman tamamlanacak? Yerli elektrikli otomobil üretimi ne zaman müşteri ile buluşacak? Model özellikleri neler?

VERY, EVRY ekibi aracılığıyla 300 günde geliştirildi

4 ayrı segmentte birer adet üretimi yapılan VERY ile ilgili önemli bilgiler şu şekilde yer alıyor;

VERY, elektrikli araç ve mobilizasyon sistemleri kapsamında, ürün ve yazılım geliştirmek için kurulan teknoloji şirketi olan “EVRY” ekibi aracılığıyla 300 günde geliştirilerek, yeni nesil elektrikli aracı VERY üretildi. Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) TeknoPark’ta 4 farklı modelde L7 sınıfı olarak üreteme geçtiği bu modelinin, Türkiye pazarı için gerekli olan “onay” sürecini tamamladığı bilgisi verildi. EVRY’nin Avrupa tip onayları, R85 ve sertifikasyon sürecinin ise halihazırda devam ettiği belirtildi.

Türkiye’nin elektrikli araçta ikinci markası olacağı iddia edilen, VERY, Go Green Fuarı’nda TOGG ile birlikte sergileneceği ve yerli elektrikli otomobilin seri üretimi için çalışmalara başlanıldığı açıkladı.

Satış fiyatı 25 bin dolar

VERY, üniversitenin 400 metrekarelik hangarında üretime hazırlanırken, EVRY’nin seri üretimi için planlan tarih 2025 yılı sonuna kadar Bursa Gemlik’te tamamlanması planlandığı bilgisi verildi. Bursa Gemlik fabrikası ilk etapta yıllık 10 bin araç üretim kapasitesi hedeflediklerini açıklayan EVRY Teknoloji kurucu ortağı Mühendisi Yosun Karasu, şimdiden 2024 yılı için 800 araç siparişi aldıklarını ifade etti.

Karasu, elektrikli küçük araçların bataryaların ortalama 10 Kw olduğunu dile getirerek, VERY’de ise en küçük paketin 11 Kw’a çıkarıldığını belirtti. Bunun bir menzil karşılığı bulunduğunu vurgulayan Karasu, VERY modelli için 300 kilometreleri tahmin ettiklerini dile getirdi. VERY’nin, paketin içeriğine bağlı olarak bugünkü ortalama satış fiyatı 25 bin dolar olarak açıklandı.

SONRAKİ HABER