Türkiye\'de Memurun İş Güvencesi Sınırsız Değildir

Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, AK Parti hükümetinin, mem...

Haberler 05.11.2015, 10:50
Türkiye\'de Memurun İş Güvencesi Sınırsız Değildir

ANKARA (ANKA) – Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, AK Parti hükümetinin, memurların iş güvencelerini ellerinden alacağını her fırsatta dile getirdiğini belirterek, “Türkiye’de memurun iş güvencesi sınırsız değildir. Memurun nasıl işten çıkarılacağı yasalarımızda açıkça belirtilmiştir. Her yıl çeşitli disiplin suçlarından 500’ün üzerinde memurun işten atıldığını ve 20 binden fazla memura ceza verildiğini herhalde biliyorlardır” dedi.

Yokuş, yaptığı açıklamada, geçen yıl Torba Yasa tasarısına eklenen bir madde ile “daire başkanı, genel müdür gibi üst düzey görevlerde bulunan memurlar ile kolluk güçleri olan polis ve jandarmanın haklarında verilen görevden alma, yer değiştirme, unvan değişikliği kararlarına karşı dava açsalar bile eski görevlerine dönmelerinin engellendiğini” kaydetti. Yapılan bu değişiklikle görevden alınan memurun, açtığı davayı kazansa bile yeniden eski görevine değil başka bir kadroya atanacağına, mahkeme kararlarının 2 yıl içinde uygulanacağına, kararı dikkate almayan yöneticilerle ilgili de hiçbir cezai işlem yapılamayacağına dikkat çeken Yokuş, şu ifadeleri kullandı:

“Ancak Anayasa Mahkemesi bu değişikliği kanunlara aykırı bularak iptal etmişti. İptalin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan yeniden işçi-memur ayrımının kaldırılması gerektiğini, çalışanlar kavramının getirilmesi gerektiğini ve dünyanın hiçbir ülkesinde böyle bir ayrım olmadığını ifade etmişti. Nedense Türkiye’de devlet memurların iş garantisi birilerini rahatsız ediyor. Türkiye’de memurun iş güvencesi sınırsız değildir. Memurun nasıl işten çıkarılacağı yasalarımızda açıkça belirtilmiştir. Her yıl çeşitli disiplin suçlarından 500’ün üzerinde memurun işten atıldığını ve 20 binden fazla memura ceza verildiğini herhalde biliyorlardır. Bilinmelidir ki, devletteki memurlar, devletin hafızasıdır. Devleti somutlaştıran insanlardır. Devletten memurları çıkardığınızda geriye ‘Duvarlar ve Kurallar’ kalır. Devlet memurları, devletin varlığının birliğinin ve dirliğinin teminatıdır. AKP iktidarı boyunca memurlar arasında ‘bizden olanlar ve olmayanlar’ ayrımı yapıldı. İstisnai memur kadrolarında doldur boşalt yöntemiyle 20 binin üzerinde yandaş memur yapıldı. Kamuda liyakat, birikim ve ehliyet ayaklar altına alında. Çalışma barışı bozuldu. Bunların hepsi iktidara yandaş olan memur konfederasyonu aracılığıyla yapıldı. Yaşanan hukuksuzluklara memur sendikası olduklarını unutarak ortak oldular. Türkiye Kamu-Sen ve Türk Büro-Sen olarak, bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da memurun hakları için mücadele etmeye devam edeceğiz.  Kimsenin karşısında hele ki söz konusu memurun iş güvencesi olduğu zaman asla eğilmeyeceğiz.” (ANKA)
(AYÇ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@