Türkiye'de Erişkin Nüfusun Yüzde 33'ü Hipertansiyondan Etkileniyor

ANKARA (ANKA) – Florance Nightingale hastanesinden Prof. Dr. Saide Aytekin, Türkiye’de erişkin nüfusun yüzde 33’ünün, yani yaklaşık 12 milyon kişinin hipertansiyondan etkilendiğini belirtti. Prof.Dr. Aytekin, Türkiye Kardiyo

Haberler 13.05.2015, 17:41
Türkiye'de Erişkin Nüfusun Yüzde 33'ü Hipertansiyondan Etkileniyor

ANKARA (ANKA) – Florance Nightingale hastanesinden Prof. Dr. Saide Aytekin, Türkiye’de erişkin nüfusun yüzde 33’ünün, yani yaklaşık 12 milyon kişinin hipertansiyondan etkilendiğini belirtti.

Prof.Dr. Aytekin, Türkiye Kardiyoloji Derneği'nin Beşiktaş Belediyesi Levent Kültür Merkezi'nde Dünya Hipertansiyon günü nedeniyle düzenlediği toplantıda konuştu. Hipertansiyonun Türkiye’de ve dünyada ölümcül hastalıkların başında geldiğine dikkat çeken Aytekin, hipertansiyonun oluşumunu kolaylaştıran faktörlerin “aşırı tuz kullanımı, yaş artışı, cinsiyet, stres, serum kolestorol yüksekliği, sigara, diyabet, şişmanlık” olduğunu söyledi. Aytekin, hipertansiyonun belirti ve bulgularını da şöyle sıraladı:

“Baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, kusma, sersemlik, bellek bozukluğu, kalp, böbrek, beyin, göz ve koroner damarları etkileyerek bu organlara ilişkin belirti ve bulguların ortaya çıkmasına neden olur. Hipertansiyon hastaları tedavi edilmezse yüzde 50’si kalp hastalıklarından yüzde 33’ü felçten ve yüzde 10-15’i Böbrek yetmezliğinden ölür.

Hipertansiyonu önlemek için fazla kilolardan kaçınmak, tuzu kısıtlamak, fiziki aktiviteleri artırmak, stresten uzak durmak, hayvansal besinlerden kaçınmak, bitkisel besinleri daha fazla tüketmek, vitamin ve minerali yeterli almak, alkol alımını kısıtlama ve sigaranın kesilmesi gerekiyor.” (ANKA)
(AYÇ/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@