Türkiye'yi zora sokacak suikast Rus Büyükelçi Karlov öldürüldü

ANKARA'da bir sergi açılışına katılan Rus Büyükelçi Andrey Karlov, bir kişinin salıhlı saldırısına uğradı.  

Haberler 19.12.2016, 20:03 19.12.2016, 23:36

SOYLU: SALDIRGAN POLİS MEMURU

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Rus Büyükelçi Andrey Karlov'u suikas düzenleyen saldırganın polis memuru Mert Altıntaş olduğunu açıkladı. Soylu polis memuru Mert Altıntaş'ın, bağlantılı olduğu kişiler ve terör örgütü ile ilgili bağlantılarının araştırıldığını açıkladı.

İZMİR RÜŞTÜ ÜNSAL POLİS OKULU MEZUNU

Rus Büyükelçi Andrey Karlov'u suikasti düzenleyen saldıran Mert Altındaş'ın liseyi bitirdikten sonra 2012 yılında İzmir Buca'daki Rüstü Ünsal Polis Meslek Yüksek Okulu'na girdiği, 2 yıllık eğitimin ardından da 2014 yılında mezun olduğu ortaya çıktı. Polis memuru Altıntaş'ın polis okuluna girdiği dönemde Eğitim Daire Başkanlığı'nın FETÖ üyelerinin yönetiminde olduğu, ayrıca Mert Altıntaş'ın eğitem gördüğü dönemde ve sonrasında bağlantıda bulunduğu alt, üst ve kendi devresindeki emniyet personelinin FETÖ üyesi olmak suçlamasıyla meslekten ihraç edildikleri öğrenildi. Mert Altıntaş'ın ise FETÖ içerisinde uyuyan hücre gibi değerlendirildiği ileri sürüldü.

ANNE VE KIZKARDEŞİ GÖZALTINDA

Manisalı olan Mert Altıntaş'ın Aydın'ın Söke ilçesinde yaşayan annesi ile kız kardeşinin, olayın heman ardından Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüğü öğrenildi. Anne ile kızkardeşinin gözaltına alındığı belirtilirken, ailenin oturduğu Söke ilçesinin Çeltikçi Mahallesi Hürriyet Sokak'ta evlerinde ise polis arama çalışması başlattı. 

Son Dakika Rus Büyükelçinin öldüğü bildirildi! Rusya'nın RIA Novosti haber ajansı, Ankara'daki saldırıya uğrayan Büyükelçi Karlov’un hayatını kaybettiğini aktardı.

Rusya Büyükelçisi Andrey Gennadiyeviç Karlov Çağdaş Sanatlar Merkezi'ndeki bir resim sergisinin açılışında silahlı saldırıya uğradı.

Saldırganın vurularak öldürüldüğü belirtiliyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu olay yerine geldi ve Çağdaş Sanatlar Merkezi'ne girdi. Saldırganın Türkçe konuştu ve 'Ben buradan sağ çıkmayacağım, bana yaklaşmayın' diye bağırdığı belirtiliyor. Öte yandan Rusya'dan saldırıya ilişkin ilk açıklama geldi.

Kremlin'den yapılan açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in saldırıyla ilgili gelen haberler üzerinde çalıştığı belirtildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı ise Türk yetkililerle temas halinde olduklarını açıkladı.

SALDIRGAN POLİS ÇIKTI

Bakan Soylu, "Silahlı saldırı duyulur duyulmaz, hemen olayın yakınında bulunan Çankaya Polis Merkezi'nden, polis merkezi yetkilileri intikal etmişler ve silahlı saldırgana müdahale etmişlerdir. Çatışma devam ederken Özel Harekat ekipleri gelmiş ve Özel Harekat ekipleri ile saldırgan arasındaki silahlı çatışma sonrası, saldırgan etkisiz hale getirilmiştir. Saldırgan, 24 Haziran 1994 Aydın Söke doğumlu. Manisa Şehzadeler nüfusuna kayıtlı. Söke Cumhuriyet Anadolu Lisesi mezunu. İzmir Rüstü Ünsal Polis Meslek Yüksek Okulu mezunu ve Ankara Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde görev yapan ve 2,5 yıldır bu görevde bulunan Mevlüt Mert Altuntaş. Olay esnasında yaralanan Leyla Gündoğan, Arnavutluk doğumlu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunu tespit edebildiğimiz Anastas Zimrikapi ve Anıl Değer yine olay yerinden acilen güven Hastansi'ne getirilmiştir. Yaralılardan Anıl Değer, taburcu olmuştur. Yaralılarımızdan birisi ayağından, birisi de kolundan olmak üzere şu anda tedavi altındadır. Saldırganın bağlantıları araştırılmaktadır. Bu vesileyle tekrar başsağlığı diliyoruz. " şeklinde konuştu.

Bakan Soylu sözlerini ‘’Bu suikast, bu saldırı, bu terör eylemi Türkiye Rusya ilişkilerine gerçekleştirilmiş bir terör eylemidir. Bu büyük bir provokasyondur. Özellikle Türkiye-Rusya ilişkilerinin çok iyi olduğu bir zamanda gerçekleştirilen bu acımasız terör eyleminin Türkiye'ye sıkılmış bir kurşun olduğunu ve milletimizin emanetinde olan bir dostumuza, hain bir eylem olduğunu düşünüyoruz. Şu anda Dışişleri Bakanımız Rusya'da, uçaktan iner inmez bizi konuyla ilgili aradı. Şimdi savunma Bakanımız burada, o da saat 21.00'de Rusya'ya uçacak idi. Yarın çok önemli bir toplantıyı birlikte gerçekleştireceklerdi. Bilinmelidir ki bu suikast bizi ve ülkemizi derinden üzmüştür. Bu saldırı ve terör olayı bizi ve ülkemizi derinden yaralamıştır. Bu vesileyle tekraren hem Rusya Federasyonu'na, dostumuz Rusya halkına ve aynı zamanda kıymetli ailesine başsağlığı dileklerimiz tekrar iletiyoruz. Bundan sonraki açıklamalar da olayların gelişimi ile ilgili kamuoyuyla paylaşılacaktır. Tekrar başımız sağ olsun.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@