Türkiye'ye Meteor Mu Düştü? Çok Sayıda İlden Görülen Göktaşı Düşüşü Görüntülendi!

“Türkiye'ye meteor mu düştü?” sorusu günün en çarpıcı iddiası olarak en fazla aranan konu oldu. Hangi illere meteor düştü? Meteor düştüğü görüldü mü? Meteor düşme videosu nasıl izlenir? Meteor düşmesi devam edecek mi?

Türkiye'ye Meteor Mu Düştü? Çok Sayıda İlden Görülen Göktaşı Düşüşü Görüntülendi!

Bugün sosyal medya başta olmak üzere tüm dijital platformlarda şok bir iddia gündemde bomba etkisi yarattı. Dün gece Türkiye'nin çok sayıda ilinden net bir şekilde görülen meteor düşme olayı gerçekleştiği iddia edildi.TÜRKİYE'YE METEOR MU DÜŞTÜSaatler 22:57'yi gösterdiği sırada gecenin karanlığının gündüz gibi aydınlandığı iddia edildi. Meteor düşmesinden kaynaklandığı söylenen bu aydınlığı bazı vatandaşlar kameraları ile kayıt altına aldılar.GÖKTAŞI DÜŞÜŞÜ HANGİ İLLERDEN GÖRÜLDÜMeteor düşme anının Ankara, Trabzon, Samsun, Yozgat, Çankırı, Rize, Giresun, Ordu ve Erzurum gibi şehirlerden net bir şekilde görüldüğü belirtildi. Atmosfere giren ve geceyi kısa bir süreliğine adeta gündüze çeviren göktaşı çok sayıda şehirden çıplak gözle görülebildi.METEOR NEREYE DÜŞTÜ?Saniyeler içinde görülen ve düşen meteorun nereye düştüğü ise bilinmiyor. Vatandaşlar meteor düşüşüne dair görüntüleri çekerek sosyal medyada yayınladılar. Bu görüntüler üzerine günün en çok konuşulan konusu göktaşı düşüşü oldu.

YİNE METEOR DÜŞECEK Mİ?Meteor düşüşünün bu kadar yakından tespit edilmesinin ardından ise gözler bilim adamlarına çevrildi. Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş meteor düşüşü hakkında bir açıklama yaparak, “Bu tür doğa olayları görülebilir. Hatta daha yeni başladık diyebiliriz. Bundan sonra sık sık bunlara şahit olabiliriz. Doğanın bazı kaideleri vardır. Meteor yağmurlarının bile bir takvimi var. Türkiye'nin de içinde bulunduğu bölgede sık sık meteor düşmelerine denk gelebiliriz.” dedi.METEOR DÜŞERKEN NEDEN IŞIK ÇIKAR?Meteor yağmurlarının şova dönişebileceğini söyleyen Osman Bektaş, “Bu meteor dediğimiz cisim uzaydaki kuyruklu yıldızların molozlarıdır. Bu parçalar ana karadan kopup atmosfere girdiklerinde yüksek sıcaklık ve sürtünmenin etkisiyle devasa bir enerji açığa çıkarıyorlar. Meydana gelen parlaklık da bu enerjiden kaynaklanıyor. Meteorların büyük bir kısmı atmosferde eriyor. Çok küçük bir kısmı taş olarak dünyaya düşebiliyor. Endişe edilecek bir durum yok.” ifadelerini kullandı.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@