Türkiye Terörizmin Finansmanını En Çok Cezalandıran Üçüncü Ülke

-Mali Eylem Çalışma Grubu (FATF)’nun G20 liderlerine sunmak üzere hazırladıkları “Ter&ou...

Haberler 18.11.2015, 14:00
Türkiye Terörizmin Finansmanını En Çok Cezalandıran Üçüncü Ülke

-Mali Eylem Çalışma Grubu (FATF)’nun G20 liderlerine sunmak üzere hazırladıkları “Terörizmin Finansmanı Raporu – FATF Tarafından Alınmakta Olan Önlemler” başlıklı raporda terörizmin finansmanının 33 ülkede suç olarak kabul edildiği belirtildi.

ANKARA (ANKA) – Türkiye “terörizmin finansmanı” suçuna en fazla mahkûmiyet veren üçüncü ülke oldu.

Mali Eylem Çalışma Grubu (FATF)’nun G20 liderlerine sunmak üzere hazırladığı  “Terörizmin Finansmanı Raporu – FATF Tarafından Alınmakta Olan Önlemler” başlıklı raporda terörizmin finansmanının 33 ülkede suç olarak tanımlandığı belirtildi. Diğer ülkelerde ise terörizmin finanse edilmesi faaliyeti ve bunu yapanlar başka suçlar kapsamına alınarak engelleniyor.

2010’dan bu yana ülkelerin terörizmin finansmanını hangi oranda cezalandırdıklarını ölçen rapora göre en fazla mahkûmiyet 863 ceza ile Suudi Arabistan’da verildi. ABD terörizmin finansmanıyla ilgili 100 mahkûmiyet kararı verdi. Ardından gelen Türkiye’de de 90 dolayında mahkûmiyet gerçekleşti. İzleyen Cezayir yaklaşık 70, Fransa 50, İsrail 25, Rusya Federasyonu 15, Çin ve Kazakistan da 15’e yakın mahkûmiyetle terörizmin finansmanıyla savaştı.

Raporda, “Mahkûmiyet veren 33 yönetim çevresi arasında dava sayısı büyük farklılık  gösteriyor. 2010’dan bu yana gerçekleşen mahkûmiyetlerin sayısı 1’den 863’e kadar çıkıyor” denildi. Terörizmin finansmanının genelde ciddi bir suç olarak görüldüğü, birçok ülkede cezaların 10 yıl ile müebbet hapis arasında olduğu belirtilen raporda üç ülkede terörizmin finansmanının idam cezasıyla cezalanma potansiyeli bulunduğu, beş ülkede en fazla cezanın ise 5 yıl ya da daha az hapis cezası olduğu belirtildi. (ANKA)

(ORH/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@