Türkiye'nin ABD'den S-400 Görüşmelerinde Talep Ettiği Şartlar Belli Oldu!

Türkiye ile ABD arasında S-400 sorunu nedeniyle ikili görüşmelerin devam ettiği bildirildi. İki ülkenin pazarlık halinde olduğu belirtilirken Türkiye'nin S-400 konusunda tavrını değiştirmesi için ABD'den iki konuda talepte bulunulduğu bildirildi.

Türkiye'nin ABD'den S-400 Görüşmelerinde Talep Ettiği Şartlar Belli Oldu!

Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerde gerginliğe neden olan S-400 konusu için iki ülkenin pazarlık halinde olduğu bildirildi. ABD'nin yeni yönetimi ile Türk yetkililer aradaki sorunu aşabilmek için yoğun bir görüşme trafiği gerçekleştiriyorlar.

TÜRKİYE'NİN ŞARTI YPG!

Bloomberg'e konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen iki Türk yetkili ABD ile Türkiye arasındaki görüşmelere dair detayları bildirdiler. Joe Biden yönetimi S-400 konusunda Türkiye'ye taviz verilmeyeceğini açıklamışlardı. Türkiye ise eğer bir anlaşma yapılacaksa öncelikle ABD'nin PKK'nın Suriye uzantısı YPG ile ilişkisini kesme şartını öne sürüyor.

Türk yetkililere göre ABD eğer YPG ile bağlantısını kesmeyi kabul ederse Türkiye S-400 konusunda tavrını değiştirmeye hazır. Ayrıca Türkiye gelecekte ABD yapımı silahların tedariğinin garanti altına alınmasının ve Türk ekonomisinin zarar görmesinin engellenmesinin yerine getirilmesi halinde S-400 füzelerinin sınırlı kullanımını kabul edebileceği iddia edildi.

ABD'NİN TAVRI DEVAM EDİYOR!

Türk yetkilileri görüşmeler konusunda bu açıklamaları isimlerini vermeden yaparken ilgili haberde ABD tarafının düşüncelerine de yer verildi. ABD'nin konuya dair tavrını korumaya devam ettiği belirtildi. ABD Ankara Büyükelçisi David Satterfield geçtiğimiz hafta bir açıklama yaparak Türkiye'nin S-400'e sahip olmaması gerektiğini ifade etmişti.

ABD'de yaşanan yönetim değişimi Türkiye'ye karşı uygulanan S-400 politikasında bir değişikliğe gidilmesini sağlamadı. Joe Biden yönetiminin kırmızı çizgilerinden birisi olan S-400 konusu için Pentagon'dan bir açıklama yapıldığı ve meseleye dair bir pozisyon değişikliği olmadığı belirtildi.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@