Türkiye, Nepal'e Yardım Ulaştırmak İçin Harekete Geçti

ANKARA(ANKA) - AFAD, Sağlık Bakanlığı, Türk Kızılayı ve STK’lar, son 80 yılın en şiddetli depremini yaşayan Nepal’e yardım ulaştırmak için harekete geçti. Başbakanlık AFAD’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Nepal’in başkent

Haberler 25.04.2015, 22:49
Türkiye, Nepal'e Yardım Ulaştırmak İçin Harekete Geçti

ANKARA(ANKA) - AFAD, Sağlık Bakanlığı, Türk Kızılayı ve STK’lar, son 80 yılın en şiddetli depremini yaşayan Nepal’e yardım ulaştırmak için harekete geçti.

Başbakanlık AFAD’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Nepal’in başkenti Katmandu’da meydana gelen afettiki kurtarma çalışmalarına katılmak üzere, AFAD koordinasyonunda, İstanbul AFAD Arama ve Kurtarma Birliği’nden 25 kişilik ve Sağlık Bakanlığı’ndan 10 kişilik bir ekip Türk Hava Yolları’na ait tarifeli uçak ile bu gece (26 Nisan 2015) saat 01.00’de, İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan yola çıkacak.

Ayrıca, 26 Nisan 2015’te 45 kişilik arama ve kurtarma ekibi ile bir sağlık ekibinin daha olay yerine sevk edilmesi planlandığı kaydedilen açıklamada, “Türk Kızılayı da Pakistan ve Bangladeş'te bulunan Türk Kızılayı Delegasyon Başkanlıklarından oluşturulan uzman bir ekibini depremin yaşandığı bölgeye ulaştırıyor. Kızılay ilk etapta, bu gece THY uçağıyla bin battaniye ve 300 gıda kolisinden oluşan yardım malzemesini afet bölgesine gönderiyor” denildi.

İHH’nın ise deprem sonrası kriz masası oluşturduğu ve 15 kişilik ekip yola çıkardığı kaydedildi.

 

-ŞU ANA KADAR 970 KİŞİNİN CESEDİNE ULAŞILDI-

 

Nepal’de, Pokhara bölgesinin güneyinde yerel saat ile 11.41’de, 7.9 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmişti. Deprem, Nepal’in büyük bölümü ile Hindistan’ın kuzeyinde hissedilirken, deprem nedeniyle, başkent Katmandu’da bazı binalar; Patan, Basantabur ve Harsiddhi bölgelerinde ise birçok bina yıkıldı. Yolların önemli bir bölümü ulaşıma kapanırken, Katmandu Uluslararası Havaalanı’nın da hasar gördüğü öğrenildi.

Everest Dağı 1 ve 2 kamplarının çığ altında kaldığı, birçok dağcının da kaybolduğu bilgisinin alınırken, Nepal İçişleri Bakanlığı şu ana kadar 970 kişinin cesedine ulaşıldığını açıkladı. (ANKA)

(HM/OLÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@