Türkiye Nato'yu Toplantıya Çağırdı

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Vaşington Antlaşması’nın 4. Maddesi kapsamında NATO Konseyi’ni toplantıya davet ettiğini ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in başkanlığında düzenlenecek bu toplantının 28 Temmuz Salı günü gerçekleştirilmesinin planlandığını açıkladı.

Haberler 26.07.2015, 20:05
Türkiye Nato'yu Toplantıya Çağırdı

ANKARA(ANKA) – Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Vaşington Antlaşması’nın 4. Maddesi kapsamında NATO Konseyi’ni toplantıya davet ettiğini ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in başkanlığında düzenlenecek bu toplantının 28 Temmuz Salı günü gerçekleştirilmesinin planlandığını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan, Türkiye’nin Vaşington Antlaşması’nın 4. Maddesi kapsamında NATO Konseyi’ni toplantıya davet etmesine ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

20 Temmuz’da Suruç’ta meydana gelen ve 32 masum vatandaşın hayatını kaybettiği terör saldırısı başta olmak üzere, Diyarbakır’da, Şanlıurfa’da ve Kilis’te güvenlik ve emniyet güçlerine yöneltilen saldırıların akabinde artan güvenlik tehditleri karşısında tüm gerekli tedbirlerin alındığı ve bu kapsamda Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından operasyonlar da icra edildiği kaydedildi.

Açıklamada, BM Güvenlik Konseyi’ne gerekli bildirimde bulunulduğu ve üyesi olunan diğer uluslararası kuruluşlar nezdinde de gerekli bilgilendirme ve girişimlerin sürdüğü kaydedildi.

Açıklamada, “Ulusal güvenliğimize yönelik bu son saldırılar ve tehditler üzerine terörizme karşı almakta olduğumuz tedbirler ve icra ettiğimiz operasyonlar hakkında Müttefiklerimizi bilgilendirmek ve istişarelerde bulunmak amacıyla, Kuzey Atlantik Antlaşması’nın 4. Maddesi çerçevesinde NATO Konseyi önümüzdeki hafta içinde tarafımızdan toplantıya çağrılmıştır. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in başkanlığında düzenlenecek bu toplantının 28 Temmuz Salı günü gerçekleştirilmesi planlanmaktadır” denildi. (ANKA)

(HM/OLÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@