Türkiye Karadeniz Üzerinden Gelen Yeni Bir Yağışlı Sistemin Etkisine Girdi

ANKARA(ANKA) - Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yapılan...

Haberler 11.11.2015, 08:20
Türkiye Karadeniz Üzerinden Gelen Yeni Bir Yağışlı Sistemin Etkisine Girdi

ANKARA(ANKA) - Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yapılan son değerlendirmelere göre, Türkiye Karadeniz üzerinden gelen yeni bir yağışlı sistemin etkisine girdi. Yağmur ve sağanak şeklindeki yağışların, öğle saatlerinden itibaren kuvvetlenerek Ordu çevrelerinde kuvvetli, Giresun ve Trabzon’da çok kuvvetli Rize ve Artvin’de şiddetli ve aşırı, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin’in bin 500 metre üzeri rakımlı yerlerinde ve Gümüşhane, Bayburt, Erzurum, Kars ile Ardahan çevrelerinde yoğun kar yağışına neden olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde Marmara'nın güney ve doğusu, İç Ege ile İç Anadolu'nun güney ve batısında yer yer pus ve sis görüleceği tahmin ediliyor.

Hava sıcaklığının iç ve doğu kesimlerde 2 ila 4 derece azalacağı tahmin ediliyor, diğer yerlerde önemli bir değişiklik beklenmiyor.

Rüzgar ise kuzey ve batı, kuzey iç ve doğu bölgelerde güney ve batı yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, öğleden sonra Doğu Karadeniz'de kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına şeklinde esmesi bekleniyor.

-KUVVETLİ YAĞIŞ-

Yağmur ve sağanak şeklindeki yağışların, Doğu Karadeniz'de öğle saatlerinden itibaren kuvvetlenerek Ordu çevrelerinde kuvvetli, Giresun ve Trabzon’da çok kuvvetli, Rize ve Artvin’de şiddetli ve aşırı olması beklenirken Meteoroloji, meydana gelebilecek ani sel, su baskını, heyelan ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiğini bildirdi.

-YOĞUN KAR YAĞIŞI-

Meteoroloji, ayrıca “Yağışların Doğu Karadeniz’in iç kesimleri Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin’in bin 500 metre üzeri rakımlı yerleri ile Gümüşhane, Bayburt, Erzurum, Kars ve Ardahan çevrelerinde yoğun kar yağışına neden olması, yoğun kar yağışıyla birlikte rüzgarın da batı ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına şeklinde esmesi beklendiğinden ulaşımda aksamalar, tipi, buzlanma ve don gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır” uyarısı yaptı.

-BÖLGELERDE HAVA DURUMU-

MARMARA: Az bulutlu, kuzey ve doğusunun parçalı ve bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. 

EGE: Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. 

AKDENİZ: Az bulutlu ve açık, zamanla Doğu Akdeniz'in yer yer parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

İÇ ANADOLU: Az bulutlu, kuzey ve doğu kesimlerinin yer yer parçalı çok bulutlu, Yozgat ve Sivas çevrelerinin karla karışık yağmur ve yükseklerinin yer yer kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. 

BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, Kastamonu'nun yükseklerinde karla karışık yağmur şeklinde olması bekleniyor.

ORTA VE DOĞU KARADENİZ: Çok bulutlu, Orta Karadeniz kıyıları ve Doğu Karadeniz ile Amasya ve Tokat çevrelerinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle yağmur ve sağanak, Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olması beklenen yağışların Ordu çevrelerinde kuvvetli, Giresun ve Trabzon çevrelerinde çok kuvvetli, Rize ve Artvin çevrelerinde şiddetli ve aşırı, Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde yükseklerde yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. 

DOĞU ANADOLU: Parçalı çok bulutlu, bölgenin kuzey kesimleri ile Iğdır ve Ağrı çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Karla karışık yağmur ve yer yer kar, Iğdır ve Erzincan çevrelerinde yağmur ve sağanak şeklinde olması beklenen yağışların Ardahan, Kars çevreleri ile Erzurum'un kuzey ilçelerinde yer yer yoğun kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

-BAZI İLLERDE HAVA DURUMU-

ANKARA: Parçalı bulutlu. (14)

İSTANBUL: Parçalı bulutlu. (17)

İZMİR: Az bulutlu ve açık. (21)

ADANA: Parçalı ve az bulutlu. (24)

ANTALYA: Az bulutlu ve açık. (25)

SAMSUN: Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı. (16)

ERZURUM: Parçalı çok bulutlu, karla karışık yağmur ve yer yer kar yağışlı geçmesi bekleniyor.  (5)

DİYARBAKIR: Parçalı ve az bulutlu. (15) (ANKA)

(HM/ÖZK)  

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@