Türkiye Geneli 764 Yerde Seçim Var! O Bölgelerde Seçmenlere Sokağa Çıkma Yasağı Olmayacak

Çeşitli nedenlerden dolayı Türkiye geneli 764 bölgedeki seçimler yenilenecek. Sokağa çıkma yasaklarından muaf olacak seçmenlerin dikkat edecekleri hususlar ve seçimlere dair genel bilgiler haberimizde.

Türkiye Geneli 764 Yerde Seçim Var! O Bölgelerde Seçmenlere Sokağa Çıkma Yasağı Olmayacak

Türkiye'nin farklı il ve ilçelerinde yer alan 764 bölgede seçimler yeniden yapılacak.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararları ile gerçekleştirilecek seçimler 6 Haziran pazar günü sabah saatlerinde başlayacak. Sokağa çıkma yasaklarının olduğu Pazar günlerinde ise hem seçmenler hemde görevliler yasaklardan muaf olacaklar. 

764 BÖLGEDE SEÇİM VAR

Sabah saatlerinde başlayacak olan seçimlerde oy kullanacak olan vatandaşların dikkat etmeleri gerekiyor. 

Ölüm, hastalık ve daha farklı nedenlerden dolayı muhtarlıkları düşenlerin yerine yeni muhtarların belirlenmesi amacıyla yapılacak seçimler bir belde ve 764 köyde olacak. 

Belde için seçimler Afyonkarahisar'ın Sinanpaşa ilçesi Güney beldesi için olacak. İhtiyar heyetleriyle köy statüsünden belde statüsü kazanan Afyonkarahisar'ın Sinanpaşa ilçesine bağlı Güney beldesinde belediye başkanlığı ve meclis üyeliği için oy kullanılacak.

Belde seçimlerinin yanında Türkiye'de 764 mahallede muhtarlık seçimleri yeniden yapılacak ve muhtarlar yeniden belirlenecek.

Sadece İstanbul'da 14 mahallede muhtarlık için seçim yapılacak. 

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDAN MUAFLAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son kabine toplantısında Cumartesi günleri sokağa çıkma yasaklarının olmayacağını ancak Pazar günü tüm yurtta sokağa çıkma yasağının uygulanacağını açıklamıştı. Bu kapsamda yasaklar 6 Haziran günü de uygulanacak. 

Ancak muhtarlık seçimleerinde görevli olarak yer alacak tüm vatandaşlar seçim günü yasaklardan muaf olacaklar. 

Bunun yanında muhtarlık seçimi için seçmen olan ve oy kullanacak olan vatandaşlarda muhtarlık seçimlerinde sokağa çıkma yasaklarından muaf olacaklar. 

Muhtarlık seçimleri için oy kullanacak olan vatandaşlar için süreç sabah 08.00'de başlayacak ve akşam 17.00'ye kadar devam edecek. Vatandaşlar gün boyu ilan edilen saatler arasında muhtalık seçimi için oy kullanabilecekler. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@