Türkiye - Faroe Adaları Serbest Ticaret Anlaşması İmzalanacak

-Türkiye-Faroe Adaları Serbest Ticaret Anlaşması (STA),  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Faroe Adaları Başbakanı Kaj Leo Holm Johannesen tarafından yarın Ankara'da imzalanacak. ANKARA(ANKA) - -Türk

Haberler 15.12.2014, 11:15
Türkiye - Faroe Adaları Serbest Ticaret Anlaşması İmzalanacak

-Türkiye-Faroe Adaları Serbest Ticaret Anlaşması (STA),  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Faroe Adaları Başbakanı Kaj Leo Holm Johannesen tarafından yarın Ankara'da imzalanacak.

ANKARA(ANKA) - -Türkiye-Faroe Adaları Serbest Ticaret Anlaşması (STA),  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Faroe Adaları Başbakanı Kaj Leo Holm Johannesen tarafından yarın Ankara'da imzalanacak.

Ekonomi Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Türkiye-Faroe Adaları Serbest Ticaret Anlaşması (STA), 16 Aralık 2014 tarihinde Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Faroe Adaları Başbakanı Kaj Leo Holm Johannesen tarafından Ankara'da imzalanacak. Söz konusu Anlaşma, sanayi ürünlerindeki ihracat ve ithalatta uygulanan gümrük vergileri ile miktar kısıtlamaları ve eş etkili vergi ve önlemlerin kaldırılması başta olmak üzere, tarım ürünlerinde taviz değişimi, ticarette teknik engeller, sağlık ve bitki sağlığı önlemleri, dahili vergilendirme, damping, korunma önlemleri, ödemeler, menşe kuralları ve fikri ve sınai mülkiyet hakları konularında düzenlemeleri kapsıyor. Bu Anlaşma ile taraflar, sanayi ürünlerine uygulanan gümrük vergilerini Anlaşma'nın yürürlüğe girdiği tarihte kaldıracaklar.

Tarım ürünlerinde ise, Faroe tarafınca AB'ye sağlanan pazara giriş imkânlarının ülkemize de tanınması karşılığında, ülkemizce EFTA'ya sağlanan tavizler (temel olarak balıkçılık ürünlerinden müteşekkil) Faroe'ye de tanınacak. Bu sayede Faroe, koyun ve keçi eti ürünleri ile bazı süt ve krema ürünleri dışında kalan tüm tarım ürünlerinde uyguladığı gümrük vergilerini kaldırmak suretiyle, pazarını, Türkiye menşeli ürünlere Anlaşma'nın yürürlüğe girmesiyle birlikte tamamen açmış olacak. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@