Türkiye'de Sokağa Çıkma Yasakları Ve Diğer Kısıtlamalar İlk Olarak Hangi İllerde Kaldırılacak? İşte Sağlık Bakanlığı'nın Resmi Rakamları!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrasında koronavirüs kısıtlamalarında kademeli normalleşmeye geçileceğini açıklamıştı. Kısıtlamalar illerin vaka ve aşı sayılarına göre kaldırılacak. Peki ilk olarak hangi illerde kısıtlamalar kaldırılacak?

Türkiye'de Sokağa Çıkma Yasakları Ve Diğer Kısıtlamalar İlk Olarak Hangi İllerde Kaldırılacak? İşte Sağlık Bakanlığı'nın Resmi Rakamları!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın duyurduğu kademeli normalleşmenin ardından koronavirüs yasaklarının ilk olarak hangi illerde kaldırılmaya başlanacağı merak konusu oldu.

İLLER 4 GRUBA AYRILACAK VE KISITLAMALAR KADEMELİ OLARAK KALDIRILACAK!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından Türkiye'de koronavirüs kısıtlamalarının kaldırılmasına yönelik önemli kararlar alındığını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı bilgilendirmeye göre koronavirüs kısıtlamalarının kaldırılması için iller dört ayrı gruba ayrılacak. Bu gruplar vaka sayıları ve aşı yapılma oranlarına göre belirlenecek. Kademeli normalleşme ise bu verilerle uygulamaya sokulacak.

Vaka sayıları az olan ve yeterli aşı oranını yakalayan illerde sokağa çıkma yasakları kaldırılmaya başlanacak. Bu illerde restoranlar, kafeler, lokantalar ve kahvehaneler de belirli kurallar dahilinde açılabilecekler. Peki bu iller hangileri olacak? Türkiye'de normalleşmeye ilk geçen iller hangileri olacak?

KISITLAMALARIN EN SON KALDIRILACAĞI İLLER!

Sağlık Bakanlığı bu haftadan itibaren illerin vaka sayılarının 100 bin kişilik verilerle açıklamaya başlamıştı. Paylaşılan haritalı açıklamada 100 bin kişide kaç vaka sayısı olduğu duyurulmuştu. Bu bilgilere göre en yüksek vaka sayısı oranları Trabzon, Rize, Ordu, Giresun ve Samsun'da tespit edildi. Bu nedenle bu iller kısıtlamaların kaldırılacağı en son iller olacaklar. Trabzon'da son bir haftada 1851 koronavirüs vakası tespit edilirken günde 264 kişinin salgına yakalandığı tespit edildi. Rize'de ise haftalık vaka sayısı 697, günlük vaka sayısı 100 oldu. Ordu'da haftalık vaka sayısı 1840 olurken günlük vaka sayısı 211 oldu. Giresun'da haftalık vaka sayısı 827, günlük vaka sayısı 118 olarak açıklandı. Samsun'da ise haftalık vaka sayısı 2323 ve günlük vaka sayısı ise 332 olarak duyuruldu.

İSTANBUL, ANKARA VE İZMİR'DE KISITLAMALAR NE ZAMAN KALDIRILACAK?

İstanbul, Ankara ve İzmir ise vaka sayısı oranlarında ortalamanın altında kaldılar. İstanbul'da günlük ortalama vaka sayısı 1330, Ankara'da günlük ortalama vaka sayısı 287, İzmir'de günlük ortalama vaka sayısı 279 olarak açıklandı. Bu iller koronavirüs kısıtlamalarının kaldırılacağı ilk grupta yer almayacaklar. Kısıtlamaların kaldırılması için vaka sayılarında düşüş meydana gelmesi beklenecek.

İLK OLARAK HANGİ İLLERDE KISITLAMALAR KALDIRILACAK?

Vaka sayılarında çok ciddi düşüş yakalayan illerin ise Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu'da bulunan iller olduğu görüldü. Bu iller yapılan sınıflandırmada ilk gruplarda yer alacaklar ve kısıtlamalar ilk olarak bu illerde kaldırılmaya başlatılacak. Bu illerin ise Erzincan, Adıyaman, Batman, Kars, Bitlis, Şırnak ve Hakkari oldukları bildirildi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@