Türkiye Barolar Birliği Seçime Hazır

ANKARA (ANKA) - Türkiye Barolar Birliği tarafından oluşturulan “Seçim Güvenliği Merkezi&r...

Haberler 30.10.2015, 11:10
Türkiye Barolar Birliği Seçime Hazır

ANKARA (ANKA) - Türkiye Barolar Birliği tarafından oluşturulan “Seçim Güvenliği Merkezi”nde görevli avukatlar, oy verme ve oy sayım sürecinde sandık müşahitlerine hukuki destek verecek, gerektiğinde sandık yerine ulaşarak müdahalelerde bulunacak, durumu tespit ve tutanak altına alabilecek.

Türkiye Barolar Birliği, (TBB) seçim güvenliğini sağlamaya yönelik hazırlıklarını tamamladı. Barolar Birliğinden yapılan açıklamaya göre, seçim hukuku konusunda eğitim almış, gönüllü avukatlardan oluşan “Seçim Güvenliği Merkezi” 1 Kasım’da iş başında olacak. Türkiye genelinde Oy ve Ötesi ile Ankara’nın Oyları ile hazırlıklarını yürüten Barolar Birliği, 1 Kasım’da sandıkları yakın takibe alacak. TBB yerleşkesinde kurulan ve 1 Kasım günü faaliyet gösterecek olan “Seçim Güvenliği Merkezi”nde görev alacak avukatlar, gün boyunca vatandaşların seçime ilişkin sorularını yanıtlayacak; oy verme ve oy sayım sürecinde sandık müşahitlerine hukuki destek verecek.

Türkiye’nin her yerinden 0312 988 16 70-76 (7hat) numaralı telefondan ulaşılabilecek Seçim Güvenliği Merkezi’nde gelen çağrının durumuna göre ilgili baroya veya varsa Oy ve Ötesi’nin ilgili temsilciliğine yönlendirme yapılacak.

Merkezde görevli avukatlar sadece gelen çağrılara cevap vermekle de yetinmeyecek. Bu kapsamda, Ankara özelinde, avukatlardan oluşan gezici ekipler gerektiğinde sandık yerine ulaşarak müdahalelerde bulunacak; durumu tespit ve tutanak altına alabilecek.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ile beraberindeki avukatlar merkezi ziyaret ederek son hazırlıkları denetledi. Feyzioğlu açıklamasında, seçimlere güvenin yitirilmesinin toplumsal huzur ve demokrasinin önündeki en büyük tehlike olduğunu belirterek, uluslararası camianın da Türkiye’deki seçimi yakın takibe aldığını ifade etti. Türkiye’nin de üyesi olduğu Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) seçim gözlem heyetinin Türkiye’de bulunduğunu anımsatan Feyzioğlu, AGİT heyetiyle görüştüklerini ve seçim günü heyetin TBB Seçim Güvenliği Merkezi’ni ziyaret edeceklerini de belirtti. (ANKA)

(GO/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@