Türkiye Avrupa'ya Göre Göçmenleri Vatandaşlığa Kabulde Cömert

2006’da Türkiye’de yılda ortalama 13 bin yabancı Türk vatandaşlığına geçerken 2007

Türkiye Avrupa'ya Göre Göçmenleri Vatandaşlığa Kabulde Cömert

-OECD’nin “Göçmen Entegrasyonu Göstergeleri 2015 – Yerleşme” başlıklı raporuna göre, 2002-2006 döneminde Türkiye’de yılda ortalama 13 bin 4 yabancı, Türk vatandaşlığına geçti.

ANKARA (ANKA) – Son büyük göç dalgası öncesi 2002-2006’da Türkiye’de yılda ortalama 13 bin yabancı Türk vatandaşlığına geçerken 2007-2011 döneminde yıllık ortalama sayı 7 bin 500’e geriledi. Ancak Türkiye oransal oralar artan bu sayılarla OECD ve AB genelinde bulundukları ülke vatandaşlığına geçen yabancıların oranını ikiye katlamış oldu.

OECD’nin “Göçmen Entegrasyonu Göstergeleri 2015 – Yerleşme” başlıklı raporuna göre, 2002-2006 döneminde Türkiye’de yılda ortalama 13 bin 4 yabancı, Türk vatandaşlığına geçti. Bu, yabancı nüfusun yüzde 4.5’ini oluşturdu. 2007-2011’de ise 7 bin 434 kişi, yani o dönemdeki yabancı nüfusun yüzde 5.5’i vatandaşlığa alındı.

Bu oranlar Türkiye’nin AB ve OECD ülkeleri ortalamasının iki katı düzeyinde yabancı göçmeni kendi vatandaşlığına kabul ettiğini ortaya koydu.

-TÜRKİYE’DEKİ GÖÇMENLERDE SERBEST MESLEK YAYGIN-

OECD genelinde “serbest meslek sahibi” göçmenin en fazla bulunduğu ikinci ülke Türkiye. Çek Cumhuriyeti’nden sonra gelen Türkiye’de tarım hariç toplam istihdamın yüzde 15’ini serbest meslek erbabı göçmenler oluşturuyor. Serbest meslek erbabı göçmenin en çok bulunduğu üçüncü ülke Almanya.

-TÜRKİYE’DE GÖÇMEN İŞSİZLİĞİ AB ORTALAMASINDAN AZ-

Son göç dalgalarından önce yapılan istatistiklere göre Türkiye göçmen işsizliğinde yüzde 11.3’lük işsizlik oranıyla OECD 15’incisi. AB’de göçmen işsizliği Türkiye’den fazla ve 15.8 düzeyinde. Göçmen işsizliğinin en fazla görüldüğü ülkeler sırasıyla Yunanistan, İspanya ve Portekiz. Kendi vatandaşları arasında işsizlik sıralamasında ise Türkiye OECD 18’incisi.

Ülkelerinin göçmenler için diğer ülkelerden daha iyi yaşanacak bir yer olduğu kanısında bulunan Türklerin oranı 2007-2012 arası yüzde 8 azaldı. Avrupa Birliği ortalamasında bu duyguda azalış yüzde 2.7 oldu. Bu duyguyu en fazla kaybeden ülkelerin Yunanistan (yüzde 25.8) ve Polonya (yüzde 17.7) oldukları belirtildi.

Göçmenlerin ülke ekonomisini kötü etkilediğini sırasıyla en fazla Yunanlılar, Türkler ve Kıbrıslılar düşünüyor. İskandinav ülkeleri ve İsviçre’de ise böyle bir düşünceye az rastlanıyor.

-OECD GENELİ VE TÜRKİYE’DE GÖÇMENLERİN DURUMU-

Göçmen raporunda Türkiye ve OECD ülkelerinin yaşadıkları göçmen akınına ilişkin şu saptamalar yapıldı:

“-Nüfusunun yarısına yakını (yüzde 43’ü) dışarıda doğan Lüksemburg en fazla göçmen barındıran OECD üyesi. İsviçre ve Avustralya’da dört kişiden biri göçmen, diğer ülkelerin birçoğunda oran beşte bire iniyor. Bunun aksine oran orta Avrupa ve Latin Amerika ve Asyalı OECD ülkelerinde azalıyor. Meksika, Romanya, Türkiye, Bulgaristan, Japonya, Polonya ve Kore’de nüfusun yüzde 2’sinden azı yabancı ülke doğumlu. Mutlak rakam olarak en fazla göçmen barındıran ülkeler ABD, Almanya, İngiltere ve Fransa’da toplam nüfus içindeki oranları ortalama yüzde 12-13 düzeyinde.

-Meksika ve Türkiye gibi düşük gelirli ülkelerde göçmenlere zengin ülkelere oranla daha kuşkucu bakılıyor. Özellikle Kanada, Yeni Zelanda ve Avustralya gibi yerleşimci ülkeler daha olumlu görüşlere sahip, buralarda 10 kişiden dokuzu ülkelerinin göçmenler için iyi bir yer olduğunu belirtiyor. Aynı oran başta İzlanda ve İsveç olmak üzere İskandinav ülkeleri için de geçerli. Diğer OECD ülkelerinde (ABD ve AB15) halkın çoğu ülkelerinde göçmenlerin yerleşmek için iyi bir yer bulabileceklerini düşünüyor.

-Tüm Avrupa’da 2008-2012 yılları arasında halkın yüzde 26’sı göçün ekonomi üzerinde olumsuz, yüzde 29’u ise olumlu etkisi olacağını düşünüyordu. Yunanistan, Türkiye, Kıbrıs Rum Kesimi ve Macaristan’da ise halkın en az yüzde 45’i, ekonomik etkinin negatif olacağı düşüncesinde. İskandinavya ve İsviçre’de ise sorulara cevap verenlerin yüzde 40’ı ekonomiye göçmenlerin ekonomiye olumlu etkisinden bahsediyor.

-Bir evsahibi OECD ya da AB ülkesinde en az 10 yıl oturmuş olan yabancılar ele alındığında, bu göçmen işçilerin yüzde 13’ünün serbest meslek sahibi oldukları ortaya çıkıyor. Ancak son dönemlerde serbest meslek sahibi olma oranı düşüyor.

-İşsizlik son dönemde bölgeye akan göçmenler açısından ciddi sorun özellikle de AB15 ülkelerinde. OECD ve Avrupa ülkelerinde beş yıldan az göçmen olarak bulunan kişilerin işsizlik oranları yüzde 5-9 dolayında ve yerli vatandaşlar arasında ölçülenden yüksek.

-Son dönemde, Fransa, Türkiye ve Belçika’ya yönelen göçmenler de işsizlikten kötü bir şekilde etkileniyorlar.” (ANKA)

(ORH/ÖZK)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.