Türkiye-Almanya Sosyal Güvenlik Sözleşmesinin 50. Yılı

ANKARA (ANKA) -Türkiye-Almanya Sosyal Güvenlik Sözleşmesi’nin 50’nci Yılı Konferansı Ankara’da düzenlendi.

Haberler 16.11.2015, 15:40
Türkiye-Almanya Sosyal Güvenlik Sözleşmesinin 50. Yılı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Ankara Üniversitesi ve Ziraat Bankası işbirliği ile “Türkiye-Almanya Sosyal Güvenlik Sözleşmesi’nin 50’nci Yılı Konferansı” Ankara Rixos Otelde gerçekleşti.

Konferansta, 50 yıldan bu yana yapılan çalışmalar ve gelinen son durum değerlendiren Alman ve Türk akademisyenler, “AB Ülkelerinde Türk Vatandaşlarının Sosyal Hakları”, “Türkiye- Almanya Sosyal Güvenlik Sözleşmesi’nin Türk Sosyal Güvenlik Sistemine, Sosyal Haklara, Türkiye Ekonomisi Üzerindeki Etkileri” ve “Göçün Psikolojik Etkileri” konularını ele aldı.

-“ALMANYA’DAKİ VATANDAŞLARIMIZIN SAYISINI AZIMSAYAMAYIZ”-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müsteşar Yardımcısı Serhat Ayrım, konferansın açılış konuşmasında, Türkiye-Almanya Sosyal Güvenlik Anlaşmasının en eski ve en kapsamlı anlaşma olduğunu ifade ederek “50 yıl Önce başlayan İşçi göçünün ilişkilerimizi bu derece etkileyeceğini tahmin etmek zordu. Ama göçlerin sonucunda sosyal devlet olmanın da gereği olarak bu iki ülke arasında geçmişten günümüze kadar uzanan Sosyal Güvenlik Anlaşması İmzalanmıştır. Bugün itibariyle yurtdışında altı milyona yakın vatandaşımız bulunmaktadır ama Almanya’daki vatandaşlarımızın sayısını azımsayamayız” açıklamalarında bulundu.

-“İYİ BİR SÖZLEŞMENİN DEĞERİ SÜRESİ DEĞİLDİR”-

SGK Başkan Cevdet Ceylan da Almanya’daki Türk Vatandaşları İle Türkiye’deki Alman vatandaşlarına daha iyi bir hizmet vermek amacıyla Sosyal Güvenlik Çalışmalarının aralıksız sürdüğünü ve bu kapsamda danışma günleri düzenlediklerini belirtti.

 “İyi bir sözleşmenin değeri süresi değildir. Bu sözleşme en eski ve en anlamlı sözleşmedir. Bu sözleşmeyle birlikte göçmenlerin ve ailelerinin sosyal güvenlik hakları güvence altına alınmıştır” diyen Wolfgang, sözleşme süresi ve kalitesinin dostluğun bir göstergesi olduğunu ifade etti. Almanya Federal Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı Dış İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı Heller, Almanya İle Türkiye arasındaki emeklilik ve danışmanlık konularıyla ilgili çalışmaların sürekli devam ettiğini dile getirerek “İki ülke arasındaki ilişkiler sürekli devam etmiştir. Almanya Türkiye’deki en büyük yatırımcılardan biridir, buradaki faaliyetler ve çalışmalarda Sosyal Güvenlik faaliyetlerinin önemli olduğunu arz etmektedir” diye kaydetti.

-HER İKİ ÜLKEDEKİ SOSYAL GÜVENLİK HAKLARI GÜVENCE ALTINA ALINDI-

Almanya ile imzalanan Sosyal Güvenlik Sözleşmesi ile Alman ve Türk vatandaşlarının her iki ülkedeki sosyal güvenlik haklarının güvence altına alındığını belirten SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdür Gökay Akcan, “Kurumumuz vatandaş odaklı hizmet anlayışı içinde etkin, süratli ve kaliteli sosyal güvenlik hizmeti sunan toplumun güvenine sahip aktüerya dengelerini sağlamıştır. Saygın bir kurum olarak vizyonu ile hizmet gereklerini yerine getiren Kurumumuz, sadece Türkiye’de yaşayan vatandaşlara değil, aynı zamanda yabancı ülkelerde çalışan yurttaşlarımıza da aynı düzeyde hizmet vermektedir” ifadelerini kullandı.

Program sonunda SGK Başkan Cevdet Ceylan, SGK ile Devlet Demir Yolları iş birliğiyle açılan Türkiye’den Almanya’ya ilk göç eden işçilerin fotoğraflarından oluşan sergiyi gezdi. (ANKA)

(HND/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@