Türkiye 2016'da Dünya Ortalamasının Üzerinde Büyüyecek

-Türkiye önümüzdeki iki yıl büyümede G20 altıncısı olacak. -15-16 Kasım’da yapılacak zirve öncesi hazırlanan raporda küresel büyümenin ılımlı olduğu ve ülkeler ara

Haberler 06.11.2014, 12:35
Türkiye 2016'da Dünya Ortalamasının Üzerinde Büyüyecek

-Türkiye önümüzdeki iki yıl büyümede G20 altıncısı olacak.

-15-16 Kasım’da yapılacak zirve öncesi hazırlanan raporda küresel büyümenin ılımlı olduğu ve ülkeler arasında farklılıklar gösterdiği belirtildi. Finansal risklerin arttığı ve oynaklığın artmaya başladığı kaydedilen raporda, “Potansiyel büyüme, zayıf taleple etkileşime girerek yavaşladı. Euro bölgesinde zayıflık büyük bir endişe konusu. Parasal, mali ve yapısal politikaların tamamı risklere ve büyümenin desteklenmesi için kullanılmalı” denildi. 

ANKARA(ANKA) – Orhan Aysezen - Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) Türkiye’nin 2016 yılında yakalayacağı yüzde 4’lük GSYH artışıyla dünya ortalaması üzerinde bir büyüme elde edeceğini bildirdi. Türkiye önümüzdeki iki yıl büyümede G20 altıncısı olacak.

OECD’nin Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da katılacağı ve Türkiye’nin dönem başkanlığını alacağı Brisbane’deki G20 liderler zirvesi öncesi hazırladığı “G20 Ülkeleri İçin Ekonomik Tahminler” raporu yayınlandı. Raporun 2015-2016 büyüme tahminleriyle ilgili bölümünde Türkiye’nin gelecek yıl yüzde 3.2 büyüyeceği öngörüsünde bulunan OECD, 2016’da ise rakamın yüzde 4 olacağını belirtti. Dünya ekonomisinin gelecek yıl yüzde 3.7 büyüme sağlaması öngörülürken Türkiye bu rakamın altında büyüme gösterecek. Ancak Türkiye 2016’da yüzde 3.9 büyümesi öngörülen dünya ekonomisinin üzerinde büyüme sağlayacak.

Büyümenin lideri Çin gelecek yıl yüzde 7.1, 2016’da ise yüzde 6.9 büyüyecek. İkinci Hindistan, gelecek yıl yüzde 6.4, 2016’da yüzde 6.6 büyüme elde edecek. Endonezya 5.4-6, Meksika 3.9-4.2, Kore 3.8-4.1 büyüyecek. Tahmin rakamlarına göre altıncı sırada Türkiye yer alacak. Türkiye bu rakamlarla gelecek iki yılda GSYH artışında G20 ülkeleri arasında altıncı olacak.

Euro bölgesinin gelecek yıl yüzde 1.1, 2016'da ise yüzde 1.7 büyüme sağlaması bekleniyor.

15-16 Kasım’da yapılacak zirve öncesi hazırlanan raporda küresel büyümenin ılımlı olduğu ve ülkeler arasında farklılıklar gösterdiği belirtildi. Finansal risklerin arttığı ve oynaklığın artmaya başladığı kaydedilen raporda, “Potansiyel büyüme, zayıf taleple etkileşime girerek yavaşladı. Euro bölgesinde zayıflık büyük bir endişe konusu. Parasal, mali ve yapısal politikaların tamamı risklere ve büyümenin desteklenmesi için kullanılmalı” denildi.

Euro bölgesi durgunluk tehdidinin devam ettiği, ayrışan para politikalarının, yükselen piyasalarda daha fazla oynaklığa yolaçabileceği, finansal piyasa oynaklıklarında hızlı artış görülebileceği belirtilen raporda gelişmiş ülkelerde borç düzeylerinin yüksek olduğu, Çin'de de hızlı kredi genişlemesi görüldüğü kaydedildi. Raporda potansiyel büyüme oranlarının daha da düşebileceği belirtildi. Para politikalarının talebi desteklemeyi sürdürmesi gereğine değinilirken Avrupa Merkez Bankası'nın büyümeyi kararlılıkla desteklemesi deflasyonu savuşturması gerektiği bildirildi. (ANKA)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@