Türk mühendislerden bir başarı daha! Türk mühendisler dizayn etti! Üç yeni Türk fırkateyni için çalışmalar başlıyor!

Türk mühendisler tarafından dizayn edilen ilk Türk fırkateyni TCG İstanbul’un devamındaki üç fırkateyn için çalışmalar başlıyor. 36 ayda teslim edilmesi bekleniyor. İşte detaylar…

Türk mühendislerden bir başarı daha! Türk mühendisler dizayn etti!

Türkiye’nin savunma sanayisindeki atılımları devam ediyor. Tamamen Türk mühendisler tarafından dizayn edilen ilk Türk fırkateyni TCG İstanbul’un devamında üç fırkateyn için çalışmaların başlayacağı aktarıldı.

Konuya ilişkin önemli değerlendirmelerde bulunan Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, üç geminin 36 ayda teslim edileceğinin altını çizdi. Üç gemi için teslim sürelerinde avantaj sağlanması hedefleniyor. İhracat potansiyeli yüksek nitelikli bir ürün için çalışmalar yapıldığı aktarıldı.

GEMİLER 36 AYDA TESLİM EDİLECEK!

Türk savunma sanayisinde özel sektör tersaneleri üretim gücünden faydalanarak üç milli fırkateyn eş zamanlı olarak üretilecek. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı hizmetine sunulacak gemiler, MİLGEM Ada sınıfı korvertlerinin ikinci faz devamı niteliğinde olan MİLGEM İstif (İ) Sınıfı Fırkateyn Projesi’nin ilk gemisi TCG İstanbul’un inşası devam ederken 6, 7 ve 8’inci gemiler için çalışmalar başlayacak.

Üç geminin 36 ayda teslim edilmesi planlandığı aktarıldı. İ sınıfı fırkateynlerin ilki TCG İstanbul’da yerlilik oranı yüzde 75 olarak açıklanmıştı. Buna ek olarak projede 80 civarında, büyük çoğunluğu yerli alt yüklenici görev alıyor. Projede toplamda 200 kadar firmanın çalıştığı aktarıldı.

GEMİLER MİLLİ OLARAK TASARLANIYOR

Türk mühendislerden bir başarı daha! Türk mühendisler dizayn etti! Üç yeni Türk fırkateyni için çalışmalar başlıyor!

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, MİLGEM Projesinin seyri ve İ sınıfı fırkateynlerin inşasına ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Daha önce inşa edilen gemilerin yurt dışından tedarik edildiğini ifade eden Demir, İstanbul Fırkateyni ile hemen hepsinin milli olarak tasarlanıp üretildiğini aktardı. Gemiler milli çözümlerden yararlanılarak birçok açıdan donatılıyor. Kısa üre içinde projenin tamamlanması hedefleniyor.

SONRAKİ HABER