Türk işi Engelli Yoluna 'Direk' Engeli

SİVAS kent merkezinde Necmettin Erbakan Caddesi'ne yapılan görme engelli yürüyüş yolunun üzerinde beton elektrik direklerinin bulunması tepki çekti.

Haberler 02.10.2015, 23:26
Türk işi Engelli Yoluna 'Direk' Engeli
(DHA)- SİVAS kent merkezinde Necmettin Erbakan Caddesi'ne yapılan görme engelli yürüyüş yolunun üzerinde beton elektrik direklerinin bulunması tepki çekti. Bu yolda yürüyecek arkadaşlarını uyaran Sivas Görme Engelliler Spor Kulübü Başkanı Sefa Gülbil, "Tek engelli iken çift engelli olabilirler" dedi. 

Kentteki Necmettin Erbakan Caddesi üzerinde Sivas Belediyesi'nce taşeron firma aracılığı ile yaptırılan yol yapım ve kaldırım çalışmaları kapsamında görme engelliler için de kabartma taşlarla yürüyüş yolu yapıldı. Yürüyüş yolunun tam üzerinde ise beton elektrik direklerinin bulunduğu görüldü. Bu duruma tepki gösteren Sivas Görme Engelliler Spor Kulübü Başkanı Sefa Gülbil, yapılan masrafların boşa gittiğini belirterek, "Bu Sivas Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü'nün yapmış olduğu bir çalışma. Bu çalışmayla sivil toplum örgütlerinden hiç bir şekilde bilgi alınmadığı net olarak ortaya çıkmış durumda. Yapılan bu masraflar hiçe gitmiş durumda. Çünkü yürüyüş koridorumuzda direkler mevcut. İnşallah bu haberden sonra kaldırırlar. Taşlar herhalde Sivas Belediye tarafından üretiliyor. Eğer bu konuda bizden fikir edinmiş olsalardı, biz bu standartları onlara verebilirdik. Bir Mayıs ayında engelliler haftasında anılırız, birde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde anılırız. Diğer zamanlar içerisinde fikir edinme konusunda, bize bir şey soran yok" dedi.

'TEK ENGELLİ İKEN ÇİFT ENGELLİ OLABİLİRLER'

Bu yollara güvenip de engelli birinin dışarı çıkamayacağını ifade eden Gülbil, "Çünkü yolu bulmakta zorlanıyorum.Ya bastonla araştıracağım ya da eğilip elimle bakacağım. Bu yapılan yolun eni çok kısa, ölçtük 1.5 karış geliyor. Bizim 1.5 karış içerisinde yürümememiz uygun görülmüş. Halbuki bu yolun, bizim vücudumuzun 1.5 karış genişliğinde olması lazım. Yükseklik hissedilebilir bir konumda değil. Biz şimdi kundura ile yürüdük, zor hissettik. Yarın kar buz olduğunda kışlık ayakkabılarla yürüdüğümüz zaman nasıl hissedeceğiz. Bürokratlarımız gelsinler bastonları verelim, gözlerini bağlayalım. Şöyle bir 100 metre yürüsünler bakalım. O yüz metreyi kaç dakikada alabilecekler. Bu masraflar bizim cebimizden çıkan masraflar" diye konuştu.

Bu yolda yürüyecek arkadaşlarını uyaran Gülbil, "Tek engelli iken çift engelli olabilirler. Kafalarını çarpıp zihinsel engelli olabilirler, ayaklarını burkup bedensel engelli olabilirler. Ben bunu anlamış değilim. Her toplantıya çağırdıkları zaman koşarak giden insanlarız bizler. Bu çalışmayı yapmadan önce bir fikir alsalardı keşke. Bu ebatları, bu yükseklikleri biz onlara izah etseydik de bu masraf yapılmış olmasaydı. Hiç bir engelli bu yolu takip edemez" dedi.

Öte yandan belediye adına çalışmayı yürüten taşeron firma çalışanları ise düzenlemenin tamamlanmasından sonra engelli yoluna denk gelen elektrik direklerinin kaldırılacağını açıkladı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@