Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Geylan 4/B'li öğretmenlere kadro çağrısında bulundu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün kabine toplantısı sonrasında yapmış olduğu halka sesleniş açıklamasında sözleşmelilere kadro ile ilgili vermiş olduğu bilgilerden sonra Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan 4/B'li öğretmenlere kadro çağrısında bulundu.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Geylan 4/B'li öğretmenlere kadro çağrısında bulundu!

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün kabine toplantısı sonrasında yapmış olduğu kadro açıklamasının sözleşmeli öğretmenleri tatmin etmediğini dile getirdi. Geylan, "Beklenti, tüm sözleşmelileri kadroya geçirerek öğretmenlerimizin tamamının aynı statüde çalıştırılmasının sağlanmasıydı." diyerek 4/B'li öğretmenlere de kadro getirilmesi çağrısında bulundu.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan 2018 yılında AK Parti tarafından vaat edilen 4B'li personelin kadroya geçirilmesini sözünün acilen yerine getirilmesini gerektiğini vurgulayarak, "Tüm milletvekillerimize çağrımızdır; sözleşmelilerle ilgili teklif TBMM'ye geldiğinde 4B'li meslektaşlarımızın kadroya geçirilmesi ve hükümetin 2018'de verdiği sözün gereği olarak teşvik uygulamasının bir an önce hayata geçirilmesidir" şeklinde konuştu. 

İşte Geylan'ın 4/B'li öğretmenler için kadro çağrısı yaptığı konuşmasının tamamı;

"Yapılan açıklama, sözleşmeli öğretmenlerimizi tatmin etmemiştir. Beklenti, tüm sözleşmelileri kadroya geçirerek öğretmenlerimizin tamamının aynı statüde çalıştırılmasının sağlanmasıydı. Nitekim AK Parti hükümeti, 23 Ekim 2018'de açıkladığı 2023 Eğitim Vizyon Belgesi ile eğitim kamuoyuna, 'Elverişsiz koşulların hakim olduğu bölgelerde görev yapan öğretmenlere teşvik uygulaması getireceğiz' sözünü vermişti. Bu vaat, mahrumiyet bölgelerinde görev yapan öğretmenlere 1 brüt asgari ücret ile 2 brüt asgari ücret arasında değişen miktarlarda zorunlu hizmet tazminatı ödenmesini yıllardır talep eden sendikamızca da olumlu karşılanmıştı. Çünkü bu gerçekleştirildiğinde, belli bölgelerde öğretmen istikrarını sağlamak için çakılı sözleşmeli istihdama gerek kalmayacaktır. Tüm milletvekillerimize çağrımızdır, sözleşmelilerle ilgili teklif TBMM'ye geldiğinde 4B'li meslektaşlarımızın kadroya geçirilmesi ve hükümetin 2018'de verdiği sözün gereği olarak teşvik uygulamasının bir an önce hayata geçirilmesidir."

SONRAKİ HABER