Türk Eczacıları Birliği ülke genelinde eylem kararı aldı! O gün eczaneler açık olacak mı?

Eczanelerde yaşanan sorunlar nedeniyle Türk Eczacıları Birliği, Türkiye genelinde ‘’Eylem kararı’’ aldı. Eylem hangi gün gerçekleşecek? Eczaneler açık olacak mı?

Türk Eczacıları Birliği ülke genelinde eylem kararı aldı! O gün eczaneler açık olacak mı?

Türk Eczacıları Birliği, Türkiye genelinde eylem kararı' aldı. Eczanelerde yaşanan ilaç sıkıntısı nedeniyle gündeme gelen eczacı sorunlarına yanıt gelmeyince eczacılar tarafından eylem kararı alındı. Eczacılar Birliği Başkanı Arman Üney tarafından yapılan açıklamayla birlikte hangi gün eylem yapılacağı belli olmuş durumda. 

Toplumun doğru, güvenilir ve ulaşılabilir ilaçlarını vatandaşlarla buluşturduklarını Eczacılar Birliği Başkanı Arman Üney, yapacakları eylemin nedenlerini sıralayarak Türkiye'de bulunan eczacıların genel anlamdaki şikayetlerini de dile getirdi. Eylemin yapılacağı tarihte eczacıların açık olup olmayacağı da herkes tarafından merak edilmeye başlandı.

Eylem Gününde Eczaneler Hizmet Verecek mi?

Eczacılar Birliği Başkanı Arman Üney tarafından yapılan açıklamada; 16 Ekim Pazar günü tüm meslektaşlarımızla, eczane çalışanlarımızla, eczacılık fakültelerinde okuyan genç meslektaşlarımızla ve ailelerimizle birlikte, beyaz önlüklerimizle büyük eczacı mitinginde olacağız” ifadelerini kullandı.

Türk Eczacıları Birliği ülke genelinde eylem kararı aldı! O gün eczaneler açık olacak mı?

Mesleğin ekonomik tehdit altında olduğunu belirten Başkan Üney, "Üzerlerine titrenmesi ve korunması gereken eczacıların adeta kaderlerine terk edildi. Taleplerimize karşılık bulamıyoruz; hak ettiğimiz değeri göremiyoruz. 25 Eylül Dünya Eczacılar gününü bizler ülkemizde bu sene bayram havasında kutlayamıyoruz ama ekonomik tehdit altındaki mesleğimize sahip çıkıyoruz." ifadelerini kullanarak eczacılar tarafından zor dönemlerin geçirildiğini belirtti. 

16 Ekim'de Nöbetçi Eczaneler Açık Olacak mı?

Yapılacak eylem sırasında nöbetçi eczanelerin açık olması bekleniyor. Eyleme tüm eczacıların da katılıp katılmayacağı henüz belirlenmemiş durumda. Eczane ihtiyacı olan kişilerin gün içerisinde gidecekleri eczaneyi arayarak açık olup olmadığını sorgulaması kişiler için daha faydalı olacaktır. 

Üney yaptığı açıklamada; En temel işletme giderlerimizi dahi karşılayamadan, ecza depolarına olan borçlarımızı kredi borçlarıyla kapatarak ayakta durmaya çalışıyoruz. Onun için “şimdilik” kaydıyla açığız." ifadelerini kullanırken kredi kartı borçlarıyla eczacıların dükkanını geçirebildiğini aktardı. Artık tek ses ve tek yürek şeklinde meydanlarda olacaklarını belirten Eczacılar Odası Başkanı sağlık hizmetlerinin kalitesinin artması için projelerini duyurduklarını fakat bir geri dönüş alamadıklarını belirtti.