Türk Büro-Sen: Zalimden Cumhurbaşkanı, Başbakan Olur Mu?

ANKARA (ANKA) – Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, “Siz kamudaki memurların isti...

Haberler 27.10.2015, 10:55
Türk Büro-Sen: Zalimden Cumhurbaşkanı, Başbakan Olur Mu?

ANKARA (ANKA) – Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, “Siz kamudaki memurların istihbaratını yapamıyorsanız, haksız yere mazlumların canını yaktığınızı söylüyorsanız, ben size nasıl Cumhurbaşkanı, Başbakan, Hükümetim diyeyim? Demiyorum, tanımıyorum. Zalimden, haksızlık yapandan, devlet yöneticisi, Cumhurbaşkanı, Başbakan olur mu?” dedi.

Yokuş, Türkiye Kamu-Sen İl İstişare Programları kapsamında Erzurum’da şube başkanları, şube yöneticileri ve temsilcilerle bir araya geldi. Çalışanlar arasında ayrımcılığın, yandaş sendikalar vasıtasıyla dayanılmaz bir noktaya getirildiğine dikkat çeken Yokuş, şöyle konuştu:

“İllerde ve ilçelerde işe yeni başlayan memurlara işe başlama yazısının yanına zorla sendika üyeliğini dayattılar. Sendikacılığı yandaşlıkla karıştırdılar. Sarı sendikacılığın en alasını yapan bir yapıya siyasi iktidar ve atadığı bürokratları büyük destek verdiler. Onlar da şımardıkça şımardılar. İşi, idarecileri atatmaya ve görevden almaya kadar götürdüler. Devlette gerçek bir paralel yapıyı hayata geçirdiler. Atadıkları kamu yöneticileri ile besleyip palazlandırdıkları sendika yöneticileri ile atadıkları idareciler ile paralel paralel devleti yönetiyorlar. Hakimlere, savcılara, valilere, kaymakamlara ve üniversite öğretim üyelerine ayrıcalıklı zamlar yaptılar. Daire başkanı ve üstü kadrolarda çalışanların ekonomik durumu ve emekliliklerini düzelttiler. Toplu sözleşmelerde yandaş konfederasyonla bir olup, memurun hakkını yediler. Enflasyon hesaplarını yanlış yaptılar. Vergi dilimleri ile verdikleri artışların yarısını geri aldılar. Paralel bahanesiyle, ‘Paralele operasyon yapıyoruz’ diyerek, kurunun yanında yaşı da yaktılar. Binlerce masum, yetişmiş kamu görevlisini işten attılar, sürdüler ve resen emekli ettiler. Başta MİT olmak üzere, askeri istihbarat ve emniyet istihbaratlarında yaptıkları operasyonlarla, devletin istihbaratını felç ettiler. Liyakat sahibi devlet yöneticilerini görevden uzaklaştırdılar. Yaşadığımız terörün sorumlusu, istihbaratımızı felç eden siyasi iktidardır. Devlet bürokrasisi özellikle yargı çalışanları korku içinde, görevlerini yapamaz hale geldiler. Devlet erki, paralel suçlaması endişesi içine girdi. Kendilerine hizmet etmeyen, onurlu devlet yöneticilerine paralel yaftası yapıştırılarak, tasfiye yolunu seçtiler.”

-“MAKAS İYİCE AÇILDI”-

Türkiye’nin, Avrupa ülkeleri içinde “gelir dağılımı en bozuk ülke” olarak birinci sırada bulunduğunu kaydeden Yokuş, şu ifadeleri kullandı:

“Milli gelirden en çok pay alan yüzde 20’lik nüfus ile en az pay alan yüzde 20’lik nüfus arasındaki gelir 2002 yılında 6,2 kat iken, 2014 yılında bu oran 8,1 kata yükseldi. Gelir adaletsizliğinde zengin ve fakir arasındaki makas daha da açılmıştır. Bugün ülke nüfusunun yüzde 30’u fakirdir. Devletin yardımlarına muhtaçtır. Ülkemizde aylık geliri 370 TL olan 6,5 milyon insanımız var. Aylık geliri 648 TL’den aşağı olan nüfusumuz ise 22 milyondur. Türkiye’de 2002 yılında dolar milyarderi sayısı 6 iken, 2013 yılında bu sayı 43’e yükselmiştir. Ülkemizde işsizliğin arttığı, resmi rakamlarda yüzde 10, gayri resmi rakamlarda ise yüzde 17 olduğu biliniyor. Genç işsiz oranımız ise yüzde 25’lerde…”

-“HAKSIZLIK YAPANDAN CUMHURBAŞKANI, BAŞBAKAN OLUR MU?”-

Yokuş, şöyle devam etti:

“Kurunun yanında yaşı da yaktık, diyor Cumhurbaşkanı. Düşünebiliyor musunuz, polisleri toplamış sarayına ‘Ey emniyet çalışanları bu paralel var ya bu paralel, onun yüzünden kurunun yanında yaş da yandı’ diyor.  Polisleri, hakimleri, savcıları, herkesi yaktık demeye getiriyor. Neden herkesi yaktınız? Suçlu varsa cezasını görsün. Açık açık itiraf ediyor. Sizin istihbaratınız yok mu? MİT, askeri istihbarat ve polis istihbaratı ne işe yarar? Siz kamudaki memurların istihbaratını yapamıyorsanız, haksız yere mazlumların canını yaktığınızı söylüyorsanız, ben size nasıl Cumhurbaşkanı, Başbakan, hükümetim diyeyim? Demiyorum, tanımıyorum. Zalimden haksızlık yapandan, devlet yöneticisi, Cumhurbaşkanı, Başbakan olur mu?

İçeriden ve dışarıdan terör saldırılarıyla karşı karşıyayız. Bir yanda PKK diğer yanda IŞİD. Etrafımız ateş çemberine dönüştürüldü. Sınırlarımız kontrolden çıktı, girenin çıkanın bilinmediği bir göçmenler ülkesi haline geldik. Habur, OSLO ve Dolmabahçe’de bölücü PKK’ya tavizler verilmiştir. Yetmemiş şimdi de IŞİD belası musallat olmuştur. Türk memuruna ve Türk vatanseverlerine büyük sorumluluklar düşüyor. Ya Türkiye Cumhuriyeti mevcut kazanımlarıyla, ilkeleriyle ve demokrasisi ile devam edecek, ya da diktatörlüğe ve eyalet sistemine doğru yol alacak. Ne pahasına olursa olsun, Cumhuriyetimizi sonsuza kadar yaşatacağız. Bu yol ayrımına müsaade etmeyeceğiz. Hem kendimiz, hem çocuklarımızın geleceği, hem de son Türk yurdu Anadolu’nun sonsuza kadar var olması için yılmadan mücadele edeceğiz.” (ANKA)
(AYÇ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@