Turizm Gelirleri 34 Milyar 305 Milyon Dolar Oldu

ANKARA(ANKA) - TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, turizm sektörünün her şey dahil sisteminden vazgeçmesi gerektiğini vurgulayarak, “2014 yılında ülkemizi ziyaret eden yabancı sayısı y

Haberler 15.02.2015, 11:10
Turizm Gelirleri 34 Milyar 305 Milyon Dolar Oldu

ANKARA(ANKA) - TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, turizm sektörünün her şey dahil sisteminden vazgeçmesi gerektiğini vurgulayarak, “2014 yılında ülkemizi ziyaret eden yabancı sayısı yüzde 5.5’lik artışla 36 milyon 837 bin kişiye yükseldi. Turizm gelirlerimiz de 34 milyar 305 milyon dolar oldu. Turistin en çok ziyaret ettiği ülkeler sıralamasında 6’dan 5.’inci sıraya doğru koşuyoruz” dedi.

Türkiye’deki turizm çeşitliliğinin değerlendirilmesi için gerekli tanıtım ve yatırımların yapılması ile hedeflenen dünya 5.ciliğine kolaylıkla ulaşılacağını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı yazılı açıklamada, “Turizm sektörümüz her şey dâhil sistemden vazgeçmeli. Otellerde sıkışıp kalan turistler güzelliklerimizi göremeden gidiyorlar. Esnafımız ve sanatkârlarımızı tanımadan gidiyorlar. 2014 yılında ülkemizi ziyaret eden yabancı sayısı yüzde 5,5’luk artışla 36 milyon 837 bin kişiye yükseldi. Turizm gelirlerimiz de 34 milyar 305 milyon dolar oldu. Turistin en çok ziyaret ettiği ülkeler sıralamasında 6’dan 5.‘inci sıraya doğru koşuyoruz. Kültür turizmi, kış turizmi, doğa ve su sporları, sağlık ve kongre turizmi gibi turisti cezbedecek o kadar çok segment var ki mutlaka geliştirmeliyiz” ifadelerine yer verdi.

-“TURİZM ÇEŞİTLİLİĞİ ARTTIKÇA SADECE YAZIN DEĞİL 12 AY YÜKSEK TURİZM GELİRİ ELDE EDEBİLİRİZ”-

Çevre ülkelerden Türkiye’ye gelen turist sayısının düşmemesi için gerekli önlemlerin alındığını, destek ve teşvikin verildiğini kaydeden Bendevi Palandöken, şöyle devam etti:

“Petrol gelirlerinin düşmesi nedeniyle iki ay içinde seyahat acentalarının organizasyonlarıyla, İran ile Rusya başta olmak üzere BDT ülkelerinden gelen yolcu uçaklarına altı bin dolar yakıt desteği,  tur operatörlerine de hazine destekli kredi imkanı sağlanacak. Böylece kayıp yaşanmayacak. Ayrıca kış sporları, termal kaynaklarımız, golf ve rafting gibi alternatif turizm zenginliklerimizi geliştirmeliyiz. 2014 yılında 400 bin kişiden fazla sağlık turizmi için gelen turistler 2,5 milyar dolar gelir bıraktı. 2014 yılında 550 binin üzerinde yabancı turist Türkiye'ye sportif faaliyet amaçlı gelip 900 milyon doların üzerinde harcama yaptı. Bu pastadan en çok golf ve futbol pay alıyor. Bir spor turisti ortalama bir turistin 2 katı kadar harcama yapıyor. Türkiye'ye gelen golf severlerin sayısı 160 bine yakınken, kamp yapan futbol takımı sayısı ise bin 200 civarında. Turizm çeşitliliği arttıkça sadece yazın değil 12 ay yüksek turizm geliri elde edebiliriz. Turisti otellerde tutmak yerine şehrimizdeki esnaf çarşılarına götürerek kültürümüzü, el sanatlarımızın da tanıtılmasını sağlamalıyız. Turizmden gelen döviz girdisi dış açığımızı açığımızı azaltmasının yanında, ekonomiye de can veriyor.” (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@