Tüm Kadın Çalışanlara 3 Ay İçinde Tanınacak Ayrıcalıklar ve Haklar

Kadın çalışanlara 21 Mart'a kadar tanınacak haklar , memur kadınların doğumda geçen ücretsiz iznin kıdemden sayılması, yarı zamanlı çalışma tam maaş, doğum izni ve diğer haklarda yapılacak düzenlemeler...

Haberler 03.01.2016, 17:00
Tüm Kadın Çalışanlara 3 Ay İçinde Tanınacak Ayrıcalıklar ve Haklar

1 Kasım 2015 tarihinde gerçekleşecek genel seçimin ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu ATO Kongre Merkezi'nde düzenlenen toplantı ile 64. Hükümet'in 2016 yılında gerçekleştireceği eylem planı açıkladı.

Ak Parti tarafından açıklanan eylem planı belirli sürelere bölündü ve icraatın gerçekleştirileceği bakanlıklar hazırlanan tablo içerisinde belirtildi. İlk 3 ayda gerçekleşecek olan vaatleri değerlendirdiğimizde bunların bir kısmı için adımların atıldığını veya bir kısmını sonuca bağlandığın söylememiz mümkün görünüyor. Bu haberimizde sizlere memur kadınlardan ev hanımlarına, çalışan işçi annelerden, tarım işçilerine kadar birçok kadını kapsayan doğum ile ilgili 3 Ay İçerisinde Gerçekleştirilecek Vaatlerden bahsedeceğiz.

KADIN MEMURLAR’DA ÜCRETSİZ İZNİN MEMURİYET KIDEMİNDE DEĞERLENDİRİLMESİ

64. Hükümet'in 2016 yılında gerçekleştireceği eylem planı kapsamında Kadın memurların doğum nedeniyle aldıkları ücretsiz iznin memuriyet kıdemlerinden sayılması için bazı düzenlemeler gerçekleştirilecek. Düzenleme Devlet Personel Başkanlığı (DPB) sorumluluğunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı çalışmaları ile tamamlanacak. Gerekli düzenlemelerin ise 21 Mart 2016 tarihine kadar tamamlanması planlanıyor.

KADIN ÇALIŞANLARIN DOĞUM İZİN VE HAKLARI GÜÇLENDİRİLECEK

Yine 3 ay içerisinde gerçekleştirilmesi planlanan vaatlerin arasında, kadın çalışanların ( Memur ve İşçi) doğum izinleri ve doğuma bağlı haklarının düzenlenmesi ve kuvvetlendirilmesi söz konusu olacak. Bu kapsamda Memurların Haklarının düzenlendiği Devlet Memurları Kanunu ve işçilerin haklarının düzenlendiği İş Kanunu’nda gerekli düzenlemeler gerçekleştirilecek. Düzenlemeler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve DPB sorumluluğunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın desteği ile sağlanacak. Yine çalışmaların 21 Mart 2016 tarihine kadar bitirilmesi planlanıyor.

KADIN ÇALIŞANLARA YARI ZAMANLI TAM ÜCRETLİ ÇALIŞMA HAKKI

Kadınların doğum sonrasına yönelik yapılacak çalışmalardan ve aslında önemli olan çalışmalardan biri de; yarı zamanlı çalışma ve tam ücret alma şeklinde yapılacak olan düzenleme olacak. Çalışan kadınlar ilk çocukları için 2 ay, 2. Çocukları için 4 ay, 3. Çocukları için ise; 6 ay yarı zamanlı çalışıp tam ücret alabilecekler. Çalışan kadınlar istekleri doğrultusunda çocukları okula başlayana kadarda kısmi çalışma talebinde bulunabilecekler. Bunun ile ilgili çalışma yine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve DPB sorumluluğunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın desteği ile gerçekleşecek. Yarı zamanlı çalışma ve tam ücret için düzenlemenin 21 Mart 2016 tarihine kadar bitirilmesi planlanıyor.

SOSYAL GÜVENCEDEN DAHA RAHAT FAYDALANMALARI SAĞLANACAK

Yine kadınlara yönelik yapılacak olan düzenlemelerden biride mevsimlik işçi kadınlar ile ev eksenli çalışan kadınların sosyal güvenceden daha kolay faydalanmaları doğrultusunda olacak. Düzenleme Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın sorumluluğunda, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Gıda,  Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ortak olarak 21 Mart 2016 tarihine kadar gerçekleşecek.

 

 

 

 

 

Kaynak: Mymemur

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@