Tüketicileri, akademi bilinçlendirecek

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yeni bir çalışma yapıldığını belirterek, 2Tüketici akademisi isimli web sitesi hizmete sunulmuştur. Söz konusu siteye www.tuketiciakademici.gov.tr adresinden ulaşılabilmektedir" dedi.

Haberler 18.08.2016, 11:08 18.08.2016, 13:25
Tüketicileri, akademi bilinçlendirecek
TİCARET İl Müdürü Alaattin Fırat, tüketicilerin bilgilendirilmesi, bilinçlendirilmesi ve haklarının neler olduğunu kavrayan ve bu hakları nasıl kullanacağını bilen tüketicilerin oluşturulması amacıyla Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yeni bir çalışma yapıldığını belirterek, 2Tüketici akademisi isimli web sitesi hizmete sunulmuştur. Söz konusu siteye www.tuketiciakademici.gov.tr adresinden ulaşılabilmektedir" dedi.

İl Müdürü Fırat, Anayasa’nın 172'nci maddesinde yer verilen 'Devlet tüketicileri koruyucu ve aydınlatıcı tedbirleri alır, tüketicilerin kendilerini koruyucu girişimlerini teşvik eder' hükmüne istinaden tüketicilerin hakları ve hukuki korunma yolları hakkında bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetlerini yürütme konusunun, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı görev alanı içerisinde olduğunu bildirdi. Fırat, şöyle dedi:

"Bu çerçevede tüketicilerimizin bilgilendirilmesi, bilinçlendirilmesi ve haklarının neler olduğunu kavrayan ve bu hakları nasıl kullanacağını bilen tüketicilerin oluşturulması amacıyla yapılan çalışmalar sonucunda 11.08.2016 tarihinde sayın Bakanımız Bülent Tüfenkçi’nin açılışını yaptığı tüketici akademisi isimli web sitesi hizmete sunulmuştur. Söz konusu siteye www.tuketiciakademici.gov.tr adresinden ulaşılabilmektedir. Sitenin içeriğinde 6 bin 502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun, İlgili Yönetmelikler, Genelgeler, Örnek; Tüketici Hakem Heyeti, Tüketici Mahkemesi, Yargıtay Kararları ile dilekçe örnekleri, bilimsel yayınlar, sıkça sorulan sorular ile 200 soru cevap ve tüketici TV bölümü bulunmaktadır. Ayrıca mevcut site üzerinden tüketici şikayetleri, reklam şikâyetleri, ürün başvuru şikâyetleri ve uluslararası şikâyetler yapılabilmektedir." 
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@