Tuğrul Türkeş: Gül'e Yakın Şahıslar Mhp'den Meclis'e Niye Taşınıyor?

ANKARA (ANKA) - Başbakan Yardımcısı ve AK Parti Ankara Milletvekili Adayı Tuğrul Türkeş, 5. parti lafını MH...

Haberler 30.10.2015, 12:35
Tuğrul Türkeş: Gül'e Yakın Şahıslar Mhp'den Meclis'e Niye Taşınıyor?

ANKARA (ANKA) - Başbakan Yardımcısı ve AK Parti Ankara Milletvekili Adayı Tuğrul Türkeş, 5. parti lafını MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin gündeme taşıdığını belirterek, “Hiçbirimiz bilmiyoruz bir tek Bahçeli biliyor. Demek ki sen bu işin içindesin ya da çok yakından takip ediyorsun. Gül'e yakın şahıslar MHP'den Meclis'e niye taşınıyor? Bunun üzerinde durmak bakmak lazım. 5. parti oluşumu demek kendilerinin belki de bir şey olmayacağını düşünerek biz bu partiyi iktidar yapamayacağız bari başka parti icat edelim diye bir gayret var. Öyle görünüyor” açıklamasında bulundu.

Türkeş, NTV yayınında soruları yanıtladı.

“7 Haziran'dakine benzer sonuç çıkarsa ne olur? Türkiye koalisyonla yönetilmeye alışık mı?” sorusunu yanıtlayan Türkeş, şunları kaydetti:

“Alışık olanlar 7 Haziran akşamı dükkanı kapattılar. 57. hükümet döneminde rahmetli Ecevit'le DSP ile koalisyon yapmış buna tecrübesi olan sayın Bahçeli ve MHP'nin üst yönetimi 7 Haziran akşamı elle kolla takvime de bakıp çıkmış. Yani belli ki o arada seçimin neticesini değerlendirip ya ben kimle koalisyon yaparım diye onu oturup düşüneceğine 15 Kasım'ın pazara geldiğini biliyor çıktı gece 15 Kasım'da seçim oluyorsa olsun. Şimdi koalisyon tecrübesi olan bu. Vatandaşın dikkat etmesi gereken bir şey var o dönemde de sayın Bahçeli Refah ve Doğru Yol ile koalisyon yapmak istememişti. Bu seferki önerilerine de baktığınızda yani ben girmem amadan sonra hep CHP'yi ve HDP'yi öne çıkartan formülleri önerdi. Demek ki belki de kendi gönlünde bir merkez solun içinde bulunduğu bir iktidar arzusu da yatıyor olabilir tabii.”

Türkeş, “AK Parti ile MHP tabanının birbirine yakın olduğunu ve bu seçimde eğer AK Parti tek başına iktidar olursa MHP'den alacağı oylarla olabileceğini söyleyebilir miyiz?” sorusunu “Öyle görünüyor zaten” sözleriyle yanıtlarken, “CHP'den üst düzeydeki yöneticiler dahi biz HDP'yi Meclis'e soktuk beyanları oldu. Benim ailem HDP'ye oy verdi diyen CHP'li üst düzey yönetici vardı. Bundan memnunlarsa HDP yüzde 13 eşkıyalıkta tavan yapıyor. Eğer değillerse o oy geriye CHP'ye dönecek. Taban koalisyon isterken tepedeki 20-30 adamın aymazlığı sebebiyle bir koalisyon yapılamadı. Bunu gören MHP de siz yapamadıysanız biz tabanda yaparız diyebilir” sözleriyle yanıtladı.

Türkeş, MHP Lideri Bahçeli’nin “MHP'den, AK Parti'yle neden bir koalisyon yapmadınız diye soranlar, bunu isteyenler var. Bunu nasıl söylerler? Çözüm sürecini, 17-25 Aralık'ı nereye koyacağız? AK Parti sütten çıkmış ak kaşık mı ki biz onlarla koalisyon yapalım” sözlerinin anımsatılması üzerine ise şöyle konuştu:

“Çözüm sürecini gir koalisyona sen durdur?  Bahçeli'nin 17-25 Aralık'ın bir Meclis işi olduğunu hukukun yapması gereken iş olduğunu bilmesi gerekir. Hükümetin görevi midir bu? Hayır. Hükümet protokolüne yazılamaz. Cumhurbaşkanını fanusa koyacağız. Çin çiçeği mi bu? Nasıl fanusa koyarsın? Halk seçiyor kardeşim. Sen kendin istersen fanusta yaşarsın ama sen hiç kimseyi fanusa koyamazsın.”

PKK elebaşı Öcalan’la görüşmeler hakkında ise Türkeş, “Bu konu çok spekülatif bir konu. 57. hükümet döneminde teröristbaşı Öcalan'ın idamının ertelenmemesi noktasında benim Bahçeli'ye 10 sayfalık bir mektubum var. Kendilerinin bu işin içinde olmamaları gerektiğini söyledim. Bir kopyası kendindedir bir kopyası bendedir. Kendileri buna rağmen ikna olduğunu söyleyip hükümetten çekilmemiştir. Ben o yanlışları gördüğüm için ondan önce MHP'den istifa etmiştim. Ya hükümetten çekilmesi lazımdı ya da infaz ertelemenin altına imza koymamalıydı” dedi.

Türkeş, Bahçeli’nin gündeme getirdiği “5. parti tartışmalarına” ilişkin ise, “Kendileri icat ettiler şimdi de bana vehmediyorlar onu. Çok şekerler. Yani Türk siyasetinde 5. parti lafını saygıdeğer Devlet Bahçeli söyledi. Hiçbirimiz bilmiyoruz bir tek Bahçeli biliyor. Demek ki sen bu işin içindesin ya da çok yakından takip ediyorsun. Bu nereden çıkar denince de AK Parti'nin içinden çıkar diyor. Dünkü demecinde de eski cumhurbaşkanına atıf yapıp ona bir buket çiçek atıyor. Gül'e yakın şahıslar MHP'den Meclis'e niye taşınıyor? Bunun üzerinde durmak bakmak lazım. 5. parti oluşumu demek kendilerinin belki de bir şey olmayacağını düşünerek biz bu partiyi iktidar yapamayacağız bari başka parti icat edelim diye bir gayret var. Öyle görünüyor” şeklinde konuştu. (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@