Tüdef Başkanı Atak: Farklı Pazarlara Girebilmek Kaliteye Bağlı

ANKARA(ANKA) - Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Başkanı Hasan Atak, ürünlerin farklı ...

Haberler 14.10.2015, 17:25
Tüdef Başkanı Atak: Farklı Pazarlara Girebilmek Kaliteye Bağlı

ANKARA(ANKA) - Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Başkanı Hasan Atak, ürünlerin farklı pazarlara girebilmesinin kalite ve standartlara uygunluk taşımasına bağlı olduğunu belirterek, “Standartlara ve toplam kalite anlayışına uygun üretim yapılması, maliyetleri azaltmakta, tüketiciye kaliteli mal ve hizmet sunulmasını sağlamakta, ürünlerin rekabet gücünü artırmakta, tüketici haklarının korunmasına ve toplumsal refahın yükselmesine katkıda bulunmaktadır” dedi. 

TÜDEF Başkanı Atak yaptığı yazılı açıklamada, tüketimin artık sadece ulusal değil uluslararası bir pazara dönüştüğü dikkate alındığında üretimde kalite ve standart anlayışına bağlı kalınması zorunluluğunun daha iyi anlaşılacağını belirterek, “Tüketimin artık sadece ulusal değil uluslararası bir pazara dönüştüğünü dikkate alırsak üretimde kalite ve standart anlayışına bağlı kalınmasını zorunluluğunu daha iyi anlaşılacağı ortadır. Ürünlerin farklı pazarlara girebilmesi ise bu kalite ve standartları taşımasına bağlıdır. Günümüzde ekonomik gelişmenin süreklilik kazanması üretilen mal ve hizmetlerin yalnız ulusal pazarlarda değil, dünya pazarlarında da alıcı bulmasıyla olanaklıdır. Diğer yandan standartlara ve toplam kalite anlayışına uygun üretim yapılması, maliyetleri azaltmakta, tüketiciye kaliteli mal ve hizmet sunulmasını sağlamakta, ürünlerin rekabet gücünü artırmakta, tüketici haklarının korunmasına ve toplumsal refahın yükselmesine katkıda bulunmaktadır” dedi.

-“ARTIK TÜKETİCİ SORUNLARI EVRENSEL BİR OLGUDUR”-

Üretim biçimlerinin değişmesi ile birlikte dünyada tüketici hakları ve bununla birlikte tüketici sorunlarının evrensel bir olgu olarak gündeme geldiğine vurgu yapan Atak, “Bu çerçevede çok eski tarihlerden bu yana, çeşitli hukuk sistemlerinde üreticilerin örgütlü yapılarına karşı tüketiciyi korumaya yönelik hükümler yer almıştır. Ancak buna rağmen günümüzde halen tüketici örgütlenme ve sorunların giderilmesi mümkün olmamıştır. Ekonomi alanından başlayarak hemen hemen her alanda büyük ivme kazanan küreselleşme süreci bugün hayatımızın her alanında etkisini göstermektedir. Bu etki, üretim ve tüketim yapılarını yeniden biçimlendirmiş, yeni oluşan durum neticesinde ortaya çıkan rekabet ortamı, kaliteyi ön plana çıkararak ürünlere uluslararası standartlar getirme zorunluluğunu doğurmuştur” ifadelerini kullandı.

TÜDEF’in bu kapsamda bir süredir TSE ile Evrensel Tüketici hakları ile tüketici bilincinin ve tüketici örgütlenmesinin ülkemizde geliştirilmesi, yaygınlaştırılması ve standardizasyon çalışmalarının halka yayılması temelinde görüşmeler yaptığını ifade eden Atak, “Tüketicilerin standardizasyon süreçlerine katılımının artırılması çerçevesinde Dünya Standartlar Gününü birlikte kutlama ve bundan sonraki standardizasyon ve tüketici haklarının korunması noktasında ortak çalışmalar yapma kararı almıştır” dedi. (ANKA)

(ÖZ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@