TÜBİTAK'tan Önemli Adım

KÖRFEZ GEÇİŞ KÖPRÜSÜ'NDE İNCELEME YAPTILAR

Haberler 03.10.2015, 00:21
TÜBİTAK'tan Önemli Adım
KÖRFEZ GEÇİŞ KÖPRÜSÜ'NDE İNCELEME YAPTILAR

TÜBİTAK'a bağlı Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü'nde (TÜSSİDE) Milli Biyobenzer Kanser İlacı ve Milli Pandemik Grip Aşısı Projesi açılış töreni sonrasında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu Körfez Geçiş Köprüsünde incelemelerde bulundu. İki bakana Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanvekili Zekeriya Özak da eşlik etti.

Bakan Işık ve Bakan Müezzinoğlu asansörle yaklaşık 20 dakika süren 252 metre yükseklikte bulunan Körfez Geçiş Köprüsü'nün üzerine çıkarak proje mühendislerinden köprü ile ilgili teknik bilgileri aldı. Burada yaklaşık yarım saatlik bir inceleme yapan iki bakan daha sonra köprünün deniz üzerinde kurulan şantiyesine inerek işçiler ile görüştü.

'NİSAN AYINDA KÖPRÜDEN GEÇMEYE BAŞLAYACAĞIZ'

Nisan ayında köprüden geçmeye başlanacağını söyleyen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "Şu anda çalışmalar programa uygun olarak büyük bir hızla devam ediyor. Büyük bir memnuniyet ile 252 metreden gördük ki, angajman kabloları döşeniyor. İnşallah Kasım ayının ortasına kadar bu kabloların döşenmesi bitecek ve ondan sonra da inşallah tablalar yerleştirilmeye başlanacak. İnşallah önümüzdeki Nisan ayından itibaren köprünün üzerinden geçmeye başlayacağız. Artık Türkiye dünyanın en uzun ve en iyi köprülerinden birine sahip olacak. Bakın insan aklı teknolojiyi üretiyor. Teknoloji de doğru kullanıldığında insanın hayatını kolaylaştırıyor, insanın bedenen yapmasının mümkün olmadığı pek çok işi mümkün hale getiriyor. Bu da şu anda son teknoloji ile üretilen köprülerden bir tanesi" dedi. 

'SON DERECE İLERİ TEKNOLOJİ KULLANILDI'

Köprü inşasında ileri teknolojinin kullanıldığını söyleyen Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Burada Türkiye’nin son 10 yılda nereden nereye geldiğinin çok güzel bir örneğini yaşadım. Bu anlamda istikrarlı güçlü bir yönetimin ülkemize neler kazandırdığının yalnız Kocaeli’nde güzel bir örneği. Bunun Türkiye’nin birçok yerinde çeşitli örnekleri var. Ama bu Körfez Geçişi tabi ki Türkiye’nin tarihi geleceğinde de çok önemli bir rol üstlenecek. Son derece ileri teknolojinin kullanıldığı, dünyada sayılı deniz içerisinde ayakları olan bir geçiş köprüsü. Ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum" dedi.Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@