TRT çalışanı KESK yöneticisi FETÖ iddiasıyla görevden alındı!

TSK içerisindeki askeri cunta yapılanmasının başarısız darbe girişimi ardından kamu kurumlarında başlatılan soruşturma ve

Haberler 22.07.2016, 13:26 22.07.2016, 13:28
TRT çalışanı KESK yöneticisi FETÖ iddiasıyla görevden alındı!
TSK içerisindeki askeri cunta yapılanmasının başarısız darbe girişimi ardından kamu kurumlarında başlatılan soruşturma ve operasyonlar kapsamında TRT’de de 300’den fazla çalışan görevden uzaklaştırılırken bunların bir kısmı gözaltına alındı. Açığa alınanlar içerisinde solcu kimliğiyle bilinen 17 yıllık TRT çalışanı, KESK Haber-Sen yöneticisi Mehmet Demir’in FETÖ soruşturması kapsamında yer almasına gazeteciler ve sendika üyeleri tepki gösterdi.

Sosyal medyadan tepki
Demir'in görevden uzaklaştırılmasına arkadaşları ve gazeteciler tepki gösterdi;

"Demokrasi ve Özgürlük telabi sözde kaldı, TRT’de cadı avı başlatıldı!"
Haber- Sen ise sitesinden yaptığı açıklamada sendika üyesi TRT çalışanlarının görevden uzaklaştırılmalarına tepki gösterilirken “KESK ve bağlı sendikalar, 15 Temmuz 2016‘da Türkiye’nin darbeler tarihine bir yenisinin eklenmesi girişimine karşı açık bir tutum almıştır” dendi.
'Demokrasi ve Özgürlük telabi sözde kaldı, TRT’de cadı avı başlatıldı!' başlığıyla yayımlanan açıklama şöyle:
"15 Temmuz’daki darbe girişiminin engellenmesi sonrasında kamu kurumlarında yürütülen “açığa alma” dalgası TRT’ye de ulaştı.
"Sayısı net olarak bilinmemekle birlikte 300’den fazla kişi açığa alınmış bunlardan bir kısmı da gözaltına alınmıştır.
"Darbeye, darbecilere karşı kameraların önünde özgürlük ve demokrasi nutukları atanlar özgürlük ve demokrasiyi sadece kendileri için istediklerini kısa sürede gösterdiler.
"Tüm kurumlarda olduğu gibi TRT’de “darbecileri temizliyoruz” maskesinin altında muhalif tüm kesimleri temizleme harekâtı başlatıldı.
"Sendikamızın TRT’de cemaat kadrolaşmasına karşı verdiği mücadele sadece TRT yöneticileri tarafından değil tüm kamuoyunca da bilinmektedir.
"Bu mücadelenin önderlerinden olan ve Sendikamızın TRT’deki örgütlenme sürecinde çekirdek kadroyu oluşturanlardan muhabir Mehmet Demir de açığa alındı.
"Sendikamıza yönelik saldırı bununla da sınırlı kalmadı.
"2001 yılından bu yana Sendikamızın üyesi olan, her türlü baskıya mobbing’e rağmen sendikamızdan istifa etmeyen çok sayıda üyemiz de yürütülen soruşturma kapsamında açığa alındı.
"Mehmet Demir ve diğer üyelerimizin açığa alınmasıyla ilgili yazıda “Genel Müdürlük Makamının 19/07/2016 tarihli ve 1 sayılı Oluru ile Milli güvenliğin ve devlet otoritesinin sağlanmasını teminen Kurumumuz bünyesinde halen görev yapan bazı personelin Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) Terör Örgütü ile bağlantılı olduklarının tespit edildiği” denilmektedir.
"TRT yönetimini hukuka uygun davranmaya davet ediyoruz.
"Mehmet Demir’in politik alandaki mücadelesinin en önemli noktalarından birisi darbelere karşı mücadeledir.
"Mesleki, politik ve sendikal duruşu herkes tarafından bilinmesine rağmen Mehmet Demir’in “darbecileri temizliyoruz” iddiasıyla başlatılan süreç kapsamında açığa alınmasının gerekçesi nedir?
"TRT yönetimi, başta Mehmet Demir olmak üzere üyelerimizin hangi gerekçeyle açığa alındığını, ne gibi bağlantılarının tespit edildiğini açıklamalıdır?
"Ön soruşturma dahi yürütülmeden doğrudan açığa alınan kamu emekçilerinin hukuksuzca işten atılarak cezalandırma yoluna gidileceği görülmektedir.
"Darbe girişimi hukuk-yargı yolunun kapatılması ile kamu emekçilerinin iş güvencesinin tamamen ortadan kaldırılmasının dayanağı haline getirilmek istenmektedir.
"On binlerce kişinin hiçbir hukuki gerekçe ileri sürülmeden, hukukun en temel ilkeleri yok sayılarak bir anda açığa alınması kabul edilemez!"
"Başta hükümet olmak üzere TBMM’deki siyasi partileri, darbe girişimine karşı yürütülen sürecin siyasi bir cadı avına dönmesinin engellenmesini, herkesin temel hak ve hukukunun korunmasını ve soruşturmaların evrensel hukuk ilkeleri içerisinde kalınarak yürütülmesini sağlamaya çağırıyoruz
"Haber-Sen ve Konfederasyonumuz KESK, mücadele tarihi boyunca darbelerin, baskıların ve anti-demokratik uygulamaların hedefi olmuştur.
"KESK ve bağlı sendikalar, 15 Temmuz 2016 ‘da Türkiye’nin darbeler tarihine bir yenisinin eklenmesi girişimine karşı açık bir tutum almıştır.
"Biz, eşit, özgür, demokratik ve barış içinde bir Türkiye için mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz.
"Sivil ya da askeri darbeler çözüm değil!
"Çözüm emek, barış ve demokrasi güçlerinin ellerinde, halkların ortak geleceğindedir!"
Kaynak: birgun.net
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@