Trendyol koşulsuz iade kalktı mı? İade haklarında yeni düzenleme

Trendyol ve Hepsiburada gibi e-ticaret siteleri için yapılan düzenleme yürürlüğe yakın zamanda girecek. Koşulsuz iade dönemi bitiyor mu?

Trendyol koşulsuz iade kalktı mı? İade haklarında yeni düzenleme

Pandemi sürecinin hayatımıza girmesiyle birlikte e-ticaret siteleri popülerleşerek normal alışveriş merkezlerinden daha çok kullanılmaya başlandı. E-ticaret devlerinden biri olan Trendyol yaptığı kampanyalarla birlikte müşterileri kendine çekmeye devam ediyor. Yakın zamanda yapılan e-ticaret düzenlemesiyle birlikte artık birçok ürün eskisi gibi geri iade edilemeyecek. Koşulsuz iade hakkının tüm neredeyse tüm ürünlerde olması bazı firmaları zor duruma sokmaktaydı.

Firmalar tarafından gönderilen ürünlerin hiçbir şart sorulmadan geri iade alınması nedeniyle kargo ücretleri firmalara yansıtılıyordu. Bu nedenle sorun yaşayan firmalar, hiçbir neden sunulmadan iade edilen ürünlerden dolayı zarara uğramaktaydı. Yapılan son düzenlemeyle birlikte bu durumun ortadan kalkması planlanıyor.

Trendyol Koşulsuz İade Kalkacak mı?

Geçtiğimiz günlerde yapılan düzenlemeyle birlikte e-ticaret sitelerinden yapılan alışverişlerde koşulsuz iade dönemi kalkıyor. Tüketicilerin internet üzerinden yaptığı alışverişlerde artık hiçbir nedeni olmadan iade gerçekleştirilemeyecek. Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği’nde yapılan yeni düzenlemeyle birlikte birçok işlem koşulu değiştirilmiş olacak.

Trendyol koşulsuz iade kalktı mı? İade haklarında yeni düzenleme

1 Ekim'de yürürlüğe girecek olan düzenlemeyle birlikte artık tüketiciler hiçbir nedeni olmadan aldığı ürünleri iade edemeyecek. Elektronik veya kişiye özel ürünlerde de iade yapılırken kargo ücretini tüketici ödeyecek. Bu nedenle en sevilen e-ticaret uygulamalarından Trendyol'da da artık koşulsuz iade yapılamayacak.

Son düzenlemeyle birlikte yapılan koşulsuz iade haklarının kaldırılması ayıplı mallar için geçerli olmayacak. Sorun yaşanılan ürün istendiği şekilde şikayet belirtilerek tekrar firmaya iade edilebilecek. Bu ürünün tekrar gönderilmesi gibi konularda da firmalar tüketiciden para talep edemeyecek. 

Geç Teslimat Yapan Firmalara Ceza Uygulanacak

Yapılan düzenlemeyle birlikte geç teslimat yapılan ürünler için cezai işlem uygulanacak. Ürünün belirtilen süreler içerisinde teslim edilmemesi ürünün stokta bulunmaması, sipariş iptali ve sipariş bedellerinin geç iade edilmesi veya iade edilmediği durumlarda 615 TL idari para cezası firmalara uygulanacak.