Tramvay Hattına Park Edenlere Hapis Cezası Geliyor

BURSA’da, Büyükşehir Belediyesi tarafından geçen yıl hizmete giren Heykel- Garaj tramvay hattı üzerine yapılan hatalı park yapanların artık Türk Ceza Kanunu’nun 'trafik güvenliğini tehlikeye sokma' suçu kapsamında ele alınacağı ve bu eylemi işleyenlerin 1 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacağı bildirildi. 

Haberler 11.11.2015, 11:52
Tramvay Hattına Park Edenlere Hapis Cezası Geliyor
BURSA, (DHA)- BURSA’da, Büyükşehir Belediyesi tarafından geçen yıl hizmete giren Heykel- Garaj tramvay hattı üzerine yapılan hatalı park yapanların artık Türk Ceza Kanunu’nun 'trafik güvenliğini tehlikeye sokma' suçu kapsamında ele alınacağı ve bu eylemi işleyenlerin 1 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacağı bildirildi. 

Bursa’da kent içi toplu taşıma araçlarının kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla hayata geçirilen T1 adı verilen, Heykel- Garaj tramvay hattı, kısa zamanda en önemli ulaşım araçlarından biri haline gelirken, hat üzerine yapılan hatalı parkların önüne geçmek amacıyla önemli bir adım atıldı. Konu Burulaş tarafından yargıya taşınırken, 4’üncü ve 13’üncü Asliye Ceza Mahkemeleri’nde alınan kararla, T1 Tramvay hattı üzerine park edilmesi, kasıt ve taksirle işlenen, TCK’nın ‘Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma Suçu’ sayılarak hüküm altına alındı. Bu karar doğrultusunda, artık bu suçu işleyen kişi veya kişiler, 1 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargınabilecek.

Tramvayın fren ve durma mesafesinin lastik tekerlekli araçlara oranla daha uzun olduğunu hatırlatan Burulaş Genel Müdürü Levent Fidansoy, "Bu nedenle demiryolu hattı üzerine park etmiş araç sürücüleri; geçiş, varış, kalkış veya iniş yolları üzerine araçlarını park etmek suretiyle hem kendilerinin hem de üçüncü kişilerin mal ve canlarını tehlikeye atıyor. Türk Ceza Kanunu’na (TCK) göre bu durum 'trafik güvenliğini tehlikeye sokma' suçu sayılarak, hem kasıt hem de taksirle işlenebilen suç olarak görülmektedir" dedi.

T1 Tramvay hattına park yapılmaması konusunda Burulaş olarak vatandaşları sık sık bilgilendirdiklerini ifade eden Levent Fidansoy, "T1 Tramvay hattı üzerinde sürücülerin araçlarını park etmemesi noktasında uyarı tabelaları, pek çok el ilanlarıyla bilgilendirmeler gerçekleştirdik. Ancak tüm bu uyarı ve bilgilendirmelere karşın hat üstünde yapılan parkta son zamanlarda giderek artış yaşandığını gözlemledik. Bunun neticesinde halkın can ve mal güvenliğini ilgilendirmesinden dolayı hassasiyetle yaklaştığımız bu konuda Burulaş olarak, yasal mercilere başvurma kararı aldık ve Cumhuriyet Başsavcılığı’na pek çok kez suç duyurusunda bulunduk" diye konuştu.

'DUYARLILIK BEKLİYORUZ'

Yapılan suç duyurularının 4’üncü ve 13’üncü Asliye Ceza Mahkemeleri tarafından haklı bulunduğuna işaret eden Fidansoy, "Bu mahkemelerde bağlanan karar ile İpekböceği hattı üzerine park edilmesi; kasıt ve taksirle işlenen, trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçu sayılarak hüküm altına alındı ve İlgili mercilerce de araç sürücülerine ceza kesildi” dedi.

Fidansoy, "Vatandaşlarımız bu konuya gereken hassasiyeti göstermeli ve bu davranışlardan kaçınmalıdır. Aksi takdirde, hem topluma hem de kendilerine verdikleri maddi veya manevi zararların dışında, trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçu nedeniyle hapis cezasına kadar cezalandırılabileceklerini unutmamalıdırlar" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@