Trafik Kazalarında 2030 Yılına Dikkat

ANKARA (ANKA) – Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her yıl 1,24 milyon kişi kara yollarında geçirdiği kaza sonrasında yaşamını yitiriyor.  Uzmanlar, acil önlem alınmadığı takdirde 2030 yılında karayolu trafik ölümlerinin tüm

Haberler 04.05.2015, 15:28
Trafik Kazalarında 2030 Yılına Dikkat

ANKARA (ANKA) – Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her yıl 1,24 milyon kişi kara yollarında geçirdiği kaza sonrasında yaşamını yitiriyor.  Uzmanlar, acil önlem alınmadığı takdirde 2030 yılında karayolu trafik ölümlerinin tüm ölümler arasında beşinci sırada yer alacağını tahmin ediyor.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nesrin Çilingiroğlu yaptığı açıklamada, Türkiye’de trafik kazalarının önlenmesi ve toplumda farkındalık oluşturulması amacıyla Mayıs ayının ilk haftasının "Trafik ve İlkyardım Haftası" olarak kabul edildiğini söyledi. Ayrıca, trafik hakkında BM’nin uluslararası düzeyde farkındalık oluşturmak için 4-10 Mayıs arasında üçüncüsünü düzenlediği kampanyalardan birinin de “BM Küresel Yol Güvenliği Haftası” olduğunu anlatan Çilingiroğlu 2015 yılı için bu haftanın ana temasının “Çocuk ve Yol Güvenliği” olarak belirtildiğini dile getirdi.

Uygarlık tarihinde önemli aşamalardan biri olan tekerleğin en eski kayıtlara göre ilk kez MÖ 3500 yıllarına ait bir Sümer piktogramında resmedildiğine değinen Çilingiroğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Yüklerini önce kendileri sonra hayvanlarla taşıyan insanlar, tekerleğin icadı ile yeni araçlar yapmışlardır. Geliştirilen bu ilkel taşıtlar sanayi devrimi ile birlikte buharla veya motor gücüyle çalışır hale gelmiş ve sadece karayolu için değil, deniz ve hava yolu ulaşımı için de kullanılmaya başlanmıştır. Böylelikle hem taşıtların hızı artmış hem de ulaşım süreleri kısalmıştır. Ancak, gelişen teknolojiyle birlikte artan ulaşım aracı çeşitliliği, ulaşımda görülen artış kazalar ve yaralanmalarda da artışı beraberinde getirmiştir.

-YETİŞKİNLER ÖLÜYOR-

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her yıl 1,24 milyon kişi kara yollarında geçirdiği kaza sonrasında yaşamını yitirmekte ve on milyonlarcası yaralanmakta veya sakat kalmaktadır. Dünyadaki karayolu trafik kazaları kaynaklı ölümlerin yüzde 59’unu 15-44 yaş arası yaşamın en verimli ve aktif olduğu genç yetişkinler oluşturmaktadır. Ayrıca bu ölümlerin neredeyse tümü (yüzde 92) düşük ve orta gelirli ülkelerde meydana gelmektedir.  Bu ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarının ekonomik yükü ise milyarlarca doları bulmaktadır. Acil önlem alınmadığı takdirde, bugünkü eğilim devam ederse, 2030 yılında karayolu trafik ölümlerinin tüm ölümler arasında beşinci sırada yer alacağı tahmin edilmektedir.”

Türkiye İstatistik Kurumu 2013 verilerine göre Türkiye’de yaklaşık olarak 1,2 milyon trafik kazası oldu. Maddi hasarın dışında bu kazaların yüzde 13,4’ü ölümlü-yaralanmalı olup 3 bin 685 kişi yaşamını yitirmiş, 274 bin 829 kişi ise yaralandı. Ölen kişilerin yaş dağılımı ile ilgili bir bilgi olmamakla beraber ölenlerin yüzde 77’si erkek, yüzde 23’ü kadın.

TÜİK’in bu verilerine işaret ederek açıklamasını sürdüren Prof. Dr. Nesrin Çilingiroğlu, hem Türkiye’de hem de dünyada önlenebilir ölüm ve sakatlığa da yol açabilen yaralanma nedenlerinden biri olan trafik kazalarının önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunun altını çizdi.

Prof. Dr. Çilingiroğlu, trafik sorunlarına çözüm bulmak, trafiğe bir düzen getirmek ve trafik kazalarını önlemek için bir takım kuralların belirlendiğini ifade ederek, “Trafik kurallarına uyulmadığı ve gerekli alt yapının oluşturulmadığı ülkelerde yolu kullanan yayalar, bisikletliler, iki tekerlekli motorlu araç sürücüleri ve yolcularına ‘İncinebilir Yol Kullanıcıları’ denmektedir. Dünya genelinde genel olarak tüm trafik ölümlerinin yarısını ‘İncinebilir Yol Kullanıcıları’ oluşturmaktadır. Ülkemizde 2013 yılında gerçekleşen kazalarda ölen kişilerin yüzde 17,7’sini yayalar yüzde 7,9’unu ise motosiklet sürücüleri oluşturmaktadır” dedi.

-İLKYARDIMIN ÖNEMİ-

Kazalar arasında can kaybı, sakatlanma ve ekonomik zararları nedeniyle karayolu trafik kazalarının ilk sırada yer aldığı bilgisini de veren Nesrin Çilingiroğlu, alkollü araba kullanma, hız sınırlamalarına uymama ve hatalı sollamanın trafikte en sık görülen kural ihlalleri olduğunu aktardı. Çilingiroğlu, trafik kazalarının önlenebilmesi için sürücülerin yeterli eğitim almalarının, toplumun trafik kurallarına karşı duyarlılığının arttırılmasının, kurallara uyma hassasiyeti ve bilinçli davranışların geliştirilmesinin trafik kazalarını önlemede etkili faktörler olduğunu vurguladı.

Trafik kazasında yaralanmış bir kişiyi hastaneye ulaştırıncaya kadar geçen süre yaralının hayatta kalabilmesi için çok önemli olduğuna da dikkat çeken Çilingiroğlu, ayrıca şunları kaydetti:

“Bu gibi acil durumlarda çevredeki kişilerin nasıl davranacağını, hangi durumda nasıl bir yöntem uygulayacağını bilmesi ve ilk önlemleri alması kazazede için yaşamsal önem taşır. Bu nedenle, bireylere kazalarda yaralananların yaşamını kurtarabilecek ilkyardım becerileri eğitimi verilmelidir. Yol güvenliğinin paylaşılması gereken bir sorumluluk olduğu göz ardı edilmemelidir. Günümüzde karayolları trafik sistemlerinde riskleri azaltabilmek için hükümetlerin, özel sektörün, sivil toplum kuruluşlarının ve uluslararası birimlerin konuyu üstlenmeleri, taahhütte bulunmaları ve konuyla ilgili kararları bilgilenerek almaları gerekmektedir. Ayrıca her konuda olduğu gibi çözüm için yol mühendisleri, motorlu taşıt tasarımcıları, yasaları uygulayacak görevliler, sağlık çalışanları ve sivil toplum grupları gibi birçok farklı kesimin bu sürece katılımı gerekmektedir.” (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@