Trafik Cinayetlerinin Asıl Sorumlusu…

Makina Mühendisleri Odası (MMO) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber Çakar, son günlerde toplu taşıma araçlarında meydana gelen trafik kazalarına ilişkin, “Trafik cinayetlerinin asıl sorumlusu kamusal eğitim ve denetim ile mühendislik hizmetlerini devre dışı bırakan siyasal iktidardır” dedi.

Haberler 06.10.2015, 11:07
Trafik Cinayetlerinin Asıl Sorumlusu…

ANKARA(ANKA) - Makina Mühendisleri Odası (MMO) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber Çakar, son günlerde toplu taşıma araçlarında meydana gelen trafik kazalarına ilişkin,  “Trafik cinayetlerinin asıl sorumlusu kamusal eğitim ve denetim ile mühendislik hizmetlerini devre dışı bırakan siyasal iktidardır” dedi.

MMO Başkanı Ali Ekber Çakar, son günlerde toplu taşıma araçlarında meydana gelen trafik kazalarına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “Trafik cinayetlerinin asıl sorumlusu kamusal eğitim ve denetim ile mühendislik hizmetlerini devre dışı bırakan siyasal iktidardır. Son zamanlarda şehir içi ve şehirlerarası yollarda seyreden otobüs, minibüs, midibüs gibi toplu taşıma araçlarında meydana gelen birçok trafik kazasında çok sayıda vatandaşımız yaşamını kaybetmiş yüzlercesi de yaralanmıştır. Ancak kamu hizmeti olması gereken toplu taşımacılık hizmetlerini özelleştirme, taşeronlaştırma, sendikasızlaştırma, esnek ve yoğun çalıştırmaya tabi tutan, eğitimsizliği önemsemeyen, toplumun can ve mal güvenliğini önemsemeyen yetkililer, ‘kader’ ve ‘işin fıtratı’ gibi alışılageldik yaklaşımlarla sorumluluklarını örtmeye çalışmakta ve sistemik sorunları çalışanlara yıkmaktadır” dedi.

-“BELEDİYE OTOBÜSLERİNDE ÇALIŞMA KOŞULLARI ÇOK AĞIR OLAN TAŞERON FİRMA İŞÇİLERİ ÇALIŞTIRILMAKTADIR”-

Çakar, Ankara Dikimevi’nde 12 kişinin hayatını kaybettiği kazayı hatırlattığı açıklamasında şunları kaydetti:

“Ankara’da Dikimevi semtinde bir belediye otobüsü ile özel bir aracın kaza yapması ve aynı anda iki otobüsün yolu kaplamış olmaları nedeniyle tıkalı olan trafiği aşmak için kaldırıma çıkan EGO otobüsünün durağa girmesi, ardından kaldırımda yaklaşık 100 metre ilerlemesi sonucu 13 yurttaşımız yaşamını kaybetmiş, çok sayıda yurttaşımız yaralanmıştır. Olay sürücü kusurundan kaynaklı gibi görünmekle birlikte, kolaycılığa yönelerek kusurun bütün sorumluluğunu sürücüye yüklememek, onun da içinde yer aldığı koşulların bütününü görmek gerekir. Zira birçok olumsuz etken bulunmaktadır. Kamusal hizmet ve kamu taşımacılığı özelleştirme sürecine tabi tutulmuştur. Belediye otobüslerinde çalışma koşulları çok ağır olan taşeron firma işçileri çalıştırılmaktadır. Sürücülerin gerekli tıbbi psikoteknik, psikomotor, el-ayak koordinasyonu vb. testleri ile her araca göre yenilenmesi gerekli eğitimlerin yapılıp yapılmadığının irdelenmesi gerekmektedir. Ayrıca söz konusu testlerin İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetmeliğinde olduğu gibi beş yılda bir değil, yıllık olarak ve kamu adına Türk Tabipler Birliği tarafından yapılması, sürücülerin ara kontrollere de tabi tutulması gerekmektedir.”

-“ARAÇ TEKNİK DENETİM MÜHENDİSLERİNE DENETİM YETKİSİ VERİLMELİDİR”-

Bu ve benzeri kazaların, insani gereklilikleri karşılamaya yönelik bilimin ve tekniğin gereği olan standart ve kuralların her düzeyde benimsenmesi ve uygulanması ile önlenebileceğine vurgu yapan Çakar, “Bu kapsamda araçların iki muayene arasındaki periyodik bakımı, sürücü eğitimi, araçlarda güvenli bakım ve yedek parça kullanımı gibi konularda ivedilikle mevzuat düzenlemesi yapılmalı, Makina Mühendisleri Odası tarafından eğitilip belgelendirilmiş araç teknik denetim mühendislerine denetim yetkisi verilmelidir. Kamu hizmeti sayılması gereken toplu taşımacılıktaki özelleştirme-taşeronlaştırma-sendikasızlaştırma durdurulmalı, çalışanların özlük ve sendikal hakları tanınmalı, mühendislik hizmetleri devreye sokulmalı, kamusal denetim olanakları geliştirilmeli, trafikle ilgili mevzuat eksiklikleri ve boşluklar ivedilikle giderilmelidir” dedi. (ANKA)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@