TOPLUMU "DİL" e GÖRE BÖLMELİ Mİ?

Mustafa Yenice yazdı...

Haberler 19.09.2015, 01:53
TOPLUMU

Aynı devlet içinde yaşayanlar bile Türk kimliği ile Kürt milliyetçileri'nin elinde kalan tek bir ölçüt kaldı.; DİL FARKI
ÜLKEMİZDE, 70'e yakın kökenden insan var. tamamı birbirlerine et tırnak olmuşlar. bir bütünün parçaları olup kaynaşmışlar. 
DİL olarak bütünleşmeyenler acaba kendi aralarında bütünleşebilmişler midir? gerçekten ayır bir"KÜLTÜREL KİMLİK" içinde mi yer alıyorlar.? kendilerini KÜRT olarak tanımlayanlar acaba aynı dili konuşup anlaşabiliyorlar mı?Birbirlerine daha mı yakınlar? ülkemizde kendilerini KÜRT olarak tanımlayanlar ikiye ayrılıyorlar. ;; KIMANÇİ ve ZAZACA konuşuyorlar. bunlar bile birbirlerini anlayamıyorlar. bırakın şehirler arası ayrı konuşmayı iki köy arasında bile konuşma farklılıkları var. üstelik konuşma ile yazma arasında bile fark var. peki bu dil nasıl eğitim dili olacak ? peki ZAZACA eğitim dili olur mu? tabi ki hayır. sözcük sayısı çok az. Kürtçenin her ağzında Arapça , Türkçe Farsça sözcükler vardır.

TÜRKÇE, Okuyup öğrenmek yazmak ve herkese eşit eğitim olanakları sağlamaya çalışmak mı daha ilerici ve çağdaş , yoksa KÜRT kökenliler arasındaki benzerlikleri artırıp bu toplumdan koparmak için olağanüstü bir çaba göstermek mi? HANGİSİ KÜRT KÖKENLİ VATANDAŞLARIMIZIN yararınadır. YUGOSLAVYA , Toprakları üzerinde yaşayan insanlar arasındaki ortak noktaları çoğaltmak yerine , ayrılıkları , farklılıkları kurumlaştırdığı için ,farklı olmayı özendirdiği için bugün" komşu kanı- kardeş kanı" içinde hala boğulup gidiyorlar.

SONUÇ; Sorun bölgesel midir? Yoksa etnik midir? Elbette etnik yanı da bulunan bir bölge sorunudur. sorunu bölgenin oluşturduğu bütünün bir ürünü olarak değerlendirmek gerekir. DOĞU KARADENİZ de İÇ ANADOLU DA EKONOMİK olarak çok geri kalmıştır. ama buna benzer bir sorun yoktur. Ama bu bölgelerde sivil halkın üzerinde sivil ve asker ağa, bey baskısı olmamıştır.

Eğer etnik sorun ise; o etnik grubun yaşadığı her yerde olması gerekir. GÜNEYDOĞU dışında KÜRT kökenli milyonlarca insanımız yaşamaktadır oralarda sıkıntı yoktur. o halde sorun bölgenin ekonomik olarak geri kalmışlık sorunudur. diş güçlerin bu bölge halkı üzerinde oynadıkları oyunların sorunudur. ASLEN DİYARBAKIRLI OLAN ZİYA GÖKALP; KÜLTÜREL BENZEŞMENİN etkisiyle de olacak TÜRKLER ve KÜRTLER BİRBİRLERİNİN KÜLTÜRLERİNDEN ETKİLENMİŞLERDİR demiştir. 
İşin en ilgi çekici yönü ARAPLARLA içli dışlı oldukları halde ne KÜRTLER ne de TÜRKLER ARAPLAŞMAMIŞLARDIR.

TARİHSEL OLARAK; Olaya bakarsak "ULUS" un bir toplumsal olgu olarak doğmasının ırkla hiçbir ilgisi yoktur. ORTAÇAĞ'dan çıkılırken ,toprağa dayalı kapalı ekonomik birimler oluşturan FEODAL yapının çatlamaya başladığını görüyoruz. Ticaretin gelişmesiyle birlikte ekonominin sınırları genişliyor. Bölgeler arası iletişim artıyor. ULUSAL DİLLER doğuyor. ULUSAL DİL, ULUSAL KÜLTÜRÜ DE ULUS doğuruyor. EKONOMİNİN YENİ boyutlarına uygun olarak "ULUS" alıyor. bunun IRK ve DİL ARASI HİÇ BİR BAĞLANTISI YOKTUR.

BU YAZI DİZİMİ HAZIRLARKEN FAYDALANDIĞIM KAYNAKLAR:

UĞUR MUMCU'NUN "KÜRT DOSYASI"

AHMET TANER KIŞLALI'NIN ATATÜRK'E SALDIRMANIN DAYANILMAZ HAFİFLİĞİ

BİLAL ŞİMŞİR'İN OSMANLI'DAN GÜNÜMÜZE KÜRT SORUNU

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@