Toplu Balık ve Yengeç Ölümleri Korkuttu

Belediye açıklama yaptı....

Haberler 03.11.2015, 23:39
Toplu Balık ve Yengeç Ölümleri Korkuttu
BELEDİYEDEN AÇIKLAMA

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nden bu akşam saatlerinde yapılan açıklamada ise, İzmit Körfezi’nde gün boyu izlenen dip canlılarının deniz yüzeyine çıkması ve hareketsiz kalması olayının, körfezde yaşanan gel-git sonucu deniz dibi suyunun ani soğumasından ve tuzluluğunun artmasından kaynaklandığı ileri sürüldü.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Çevre Koruma Şube Müdürlüğü ekipleri, İzmit Körfezi’nin farklı yerlerinden örnek alarak, deniz suyu ölçümü yaptı. Yapılan ölçümlerde deniz suyundaki oksijen seviyesinde azalma olmadığı, sıcaklık ve tuzluluk değişimi yaşandığı olayın, çevre kirliliğinden kaynaklanmadığı belirtildi.

Açıklamada, Marmara Denizi’nin genelinde olduğu gibi çift tabakalı deniz suyu bulunduğu, İzmit Körfezi’nin alt kesiminde Akdeniz suyu, üst kesiminde ise Karadeniz suyunun yeraldığı belirtilerek, "İzmit Körfezi’nde özellikle Değirmendere kıyılarında dip canlılarının yüzeye çıkması ve hareketsiz halde kalması olayı da, körfezi etkileyen gel-git olayından kaynaklanıyor. Gel-git olayı nedeniyle deniz yaklaşık 10 metre çekiliyor. Deniz suyunun yeniden yükselmesiyle birlikte dipten akıntı ile gelen su deniz canlılarını ve ekosistemi etkiliyor. Dip canlıları, yüzey suyuna doğru çıkmaya başlıyor. Bu tip gel-gitlerin ve bunun sonucundaki dip canlılarının yüzeye çıkması olayının zaman zaman yaşanan bir olay" denildi.

Bu arada ölen balık ve diğer kabuklulardan alınan numunelerin tahlil için TÜBİTAK'a gönderildiği belirtildi. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@