Tobb Başkanı Hisarcıklıoğlu: Gün Komşuna Sarılma Günü

ANKARA(ANKA) - 78 milyon vatandaşa çağrıda bulunan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Gün kom...

Haberler 11.09.2015, 13:05
Tobb Başkanı Hisarcıklıoğlu: Gün Komşuna Sarılma Günü

ANKARA(ANKA) - 78 milyon vatandaşa çağrıda bulunan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Gün komşuna sarılma günü. Gün Türk’ün Kürt’e, Kürt’ün Türk’e, Alevi’nin Sünni’ye, Sünni’nin Alevi’ye el uzatma günüdür. Gün bir olma, iri olma, diri olma günüdür” dedi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, yaşanan son terör olayları nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, “Son dönemde artan terör olayları, kaybettiğimiz asker ve polis şehitlerimiz ile masum vatandaşlarımız hepimizin yüreğini yakıyor. Bir taraftan terör belasını yaşarken, diğer taraftan toplumda artan bir kutuplaşma ile akıl ve vicdan tutulmasının yaşanıyor olmasından da ayrıca büyük endişe duyuyoruz. Türkiye üzerinde kirli bir oyun oynanırken, bu tuzağın hepimize kurulduğunu görmeliyiz. Ülkemiz, birliğimiz ve huzurumuz hedef alınmış durumda. Hal böyleyken, bizlere bu tuzağı kuranların oyunlarına düşmemek, birliğimizi ve kardeşliğimizi korumak yine bizim elimizde” ifadelerine yer verdi.

Komşuyu komşuya düşman etmeye çalışanlara, teröre; hep birlikte karşı durulması gerektiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

“Gün Türk’ün Kürt’e, Kürt’ün Türk’e, Alevi’nin Sünni’ye, Sünni’nin Alevi’ye el uzatma günüdür. Gün bir olma, iri olma, diri olma günüdür. Fitneye, fesada, tahrikçilere, provokatörlere fırsat verme. Bir çağrımız da yazılı, görsel ve sanal ortamda yorum yapanlara, yazı yazanlara.  Özellikle sosyal medya kullanıcılarına. Öfke kusan, tahrik eden, asılsız itham ve iftiralarla milleti kışkırtan yazı ve yorumlarınıza lütfen biraz dikkat edin.  Sokaktaki tansiyonu bir de siz yükseltmeyin, toplumun sosyal fay hatları ile oynamayın. Vatandaşlarımız da sosyal medyadaki asılsız iddia ve kışkırtmalara lütfen itibar etmesin.  Ülkemizin tamamında birlikte yaşama iradesi göstermek zorundayız. Tepkimizi göstereceğiz, protesto edeceğiz, ama şiddete bulaşmadan, kimseye zarar vermeden, kimseyi tahkir etmeden. Terörü protestoya sonuna kadar evet,  ama şiddete hayır.

Siyasetçilerimiz de mutlaka suhuletle ve sükûnetle hareket etmeli, gerginlikten sakınmalı, kucaklayıcı bir üslup benimsemeli. Zira siyaset sahnesinde sergilenen gerginlik ve saflaşmalar, terör için en verimli zemini oluşturur.  Kışkırtıcı söylemler bırakılmalı, kamuoyunu germekten sakınılmalıdır. Demokrasi; hak ve özgürlük demektir, ama aynı zamanda da sorumluluk demektir. Sorumluluk almadan, hak ve özgürlük olmaz. Hak ve özgürlük için, memleketin birlikteliğinin sorumluluğu da alınmalı. Bugün aslında hepimizin sabırla imtihan günüdür. Sabırla ve metanetle birbirimize sarılmalı, vicdanlı olmalıyız.” (ANKA)

(AR/OLÇ)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@