Tmmob: Sivas Katliamının Sebebi, Gerici Faşist Gelenek Hala İş Başında

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı Ali Ekber Çakar, Maraş, Çorum ve Sivas katliamının sebebi olan “gerici faşist geleneğin” hala iş başında olduğunu belirterek, “AKP iktidarı, Mezhep farklılıkları düşmanlığa vardıracak yöntemlerle körüklenmekte, mezhepçilik iç ve dış siyasetin olağan bir unsuru haline getirilmekte, ülkemizde ve bölgede tek bir mezhebin egemenliği için tehlikeli politikalar izlenmektedir” dedi.

Tmmob: Sivas Katliamının Sebebi, Gerici Faşist Gelenek Hala İş Başında

ANKARA(ANKA) -TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı Ali Ekber Çakar, Maraş, Çorum ve Sivas katliamının sebebi olan “gerici faşist geleneğin” hala iş başında olduğunu belirterek, “AKP iktidarı, Mezhep farklılıkları düşmanlığa vardıracak yöntemlerle körüklenmekte, mezhepçilik iç ve dış siyasetin olağan bir unsuru haline getirilmekte, ülkemizde ve bölgede tek bir mezhebin egemenliği için tehlikeli politikalar izlenmektedir” dedi.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı Ali Ekber Çakar, Sivas katliamının 22. yılında yazılı bir açıklamada bulundu. Ali Ekber Çakar, 16 Şubat 1969 tarihindeki Kanlı Pazar, 1 Mayıs 1977 katliamı, Aralık 1978’deki Maraş katliamı, Mayıs 1980’deki Çorum katliamı, 1993’teki Sivas katliamının müsebbibi olan katliamcı, gerici faşist gelenek, Türkiye’deki ilerici, aydın kesimlere karşı  tahammülsüz olduğunu vurgulayarak, “Madımak’taki canları yakan ve yaktıranlar, aydınlanma ve bilim düşmanı dogmatizmin karanlığının sürmesini isteyenlerdir. Orhan Yavuz’dan Bedrettin Cömert’e, Turan Dursun ve Hrant Dink’e kadar birçok demokrat insan bu nedenle katledilmiştir. Dinci-mezhepçi gericilik ile milliyetçilik, iç içe geçmiş bir şekilde sömürü zincirine, emperyalizme ve faşizme hizmet etmektedir” ifadelerini kullandı.

-“ŞERİATÇI YAPILAR ÜLKEMİZDE VE BÖLGEMİZDE GÜÇLENİYOR”-

22 yıl önce Sivas’ta aydın ve sanatçılara kıyan gericiliğin bugün de işbaşında olduğunu belirten Çakar şunları kaydetti:

“AKP iktidarı, gerici yobaz geleneğin yalan ve kışkırtmalarını en üst düzeyde uygulamaktadır. Mezhep farklılıkları düşmanlığa vardıracak yöntemlerle körüklenmekte, mezhepçilik iç ve dış siyasetin olağan bir unsuru haline getirilmekte, ülkemizde ve bölgede tek bir mezhebin egemenliği için tehlikeli politikalar izlenmektedir. Bilindiği gibi iktidar, Suriye ve Irak’taki iç savaşlara emperyalizmin yanında, mezhepçi bir yaklaşımla müdahil olmuştur. Şeriatçı yapılar ülkemizde ve bölgemizde güçlenmektedir. Günümüz Türkiye’sinde laiklik, toplumcu bir aydınlanma savunusu, demokrasi, eşitlik ve özgürlük istemleri her zamankinden daha fazla önem taşımaktadır. Gericilik mutlaka durdurulmalı, tekrar iktidar olma kanalları tıkanmalı, emek ve demokrasi güçleri siyasal İslamcı, mezhepçi, savaş yanlısı politikalara dur demelidir.”  (ANKA)

(EYP/ÖZK)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.