TİSK Başkanı Akkol'dan asgari ücret açıklaması geldi!

TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol TİSK'in 28. Olağan Genel Kurulu toplantısında konuşma yaptı. Konuşmalarında asgari ücret ile ilgili önemli açıklamalara yer verdi.

TİSK Başkanı Akkol'dan asgari ücret açıklaması geldi!

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol katıldığı programda asgari ücretin taban bir ücret olduğunu vurgulayarak işverenlerin ve patronların bu taban ücretin üzerinden ücretler vermeye teşvik ettiğini şu sözler ile dile getirdi; 

"Asgari ücret taban ücrettir. Makul olması gerekir. İmkanı ve gücü olan işverenlerimizi, bunun üzerinde ücretler vermeye de teşvik ediyoruz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katıldığı TİSK'in 28. Olağan Genel Kurulu toplantısında konuşma yapan Akkol toplantının önemi ve değerini belirterek bugün hem TİSK'in 60. yaşını kutlamak için hem de TİSK'in 28. Genel Kurul toplantısını yapmak için bir araya geldiklerini belirtti. 

Akkol TİSK Genel Kurul Toplantısında gündeme dair önemli konuşmalar yaptı. Bunun yanı sıra TİSK'in güçlü bir kuruluş olmasında birçok insanın emeğinin geçtiğini vurguladı. Ayrıca çok zor geçen son 3 yılın neredeyse tamamında Kovid-19 ile mücadele edildiğini söyledi. Bununla birlikte Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan savaşın tüm dünyaya olan etkisine vurgu yaparak yaşanan enflasyonun ülkeler arası ticareti de etkilediğini belirtti.

Pandemi döneminde kısa çalışma uygulamasını devletin öncülüğünde ülkece hayata geçirdiğini vurgulayan Akkol devletin işçin ve işveren için elinden geleni yaptığını söyledi. Bu süreçte çalışanların fabrikalar ve iş yerlerinin kapalı olmasına rağmen tam maaş aldığının altını çizen Akkol konuşmalarına şöyle devam etti; 

"TİSK camiası dışında da uygulamayı teşvik etmek için devletimiz ile birlikte çalıştık, bunu kamuoyuyla da paylaştık. Pandeminin en sert geçtiği dönemde, çalışanlarımıza doğrudan 5 milyar lira nakdi destek sağladık. Dünya genelinde milyonlarca insan işini kaybetmişken ülkemizde işten çıkış yasağı tüm tarafların mutabakatı ile getirildi."

Bundan 2/2,5 yıl önce dünyada yaşanan kaos ortamında bile işletmelerin çalıştığını işçilerin memnun olduğunu belirten Akkol "Hep söylediğim gibi tüm tarafların kazandığı bir uygulama hayata geçti. Hafızalarımız bizi sık sık yanıltıyor ama böylesine zorlu bir dönemden hasarsız geçtik. Bu dönemde de bizi dinleyen, gerekli desteği bizlerden esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımıza ve sayın bakanlarımıza ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum." şeklinde konuştu. 

AKKOL'UN KONUŞMALARINDAN SATIR BAŞLARI ŞÖYLE;

İlk odağımız, işimiz için, işimizin devamı için. Yeni iş modelleriyle istihdamı artırmak ve devletimizin kayıt dışı ile mücadelesine destek olmak ana hedefimiz olacak. İkinci odağımız, çalışanlarımız için. İş sağlığı ve güvenliği hep ilk ve en öncelikli konumuz olarak kalmaya devam edecek. Üçüncü odağımız ise sürdürülebilirlik için. Çalışma hayatını, dijital ve yeşil dönüşümü birlikte ele alan ikiz dönüşüme hazırlayacağız. Tüm bu hedeflerin temeli, küresel boyutta daha güçlü, daha rekabetçi bir Türkiye yaratmak.

TİSK ailesini, tek kelime ile tanımlarsam samimiyet sözcüğünü kullanırım. Biz, projeleri hayata geçirmeyi seven bir aileyiz. Biz rapor yazmaktan çok sonuçla ilgilenen bir aileyiz. Biz, az evvel çoğunu sayamadığım onlarca güzel uygulamayı ülkemize, Türk çalışma hayatına armağan etmeyi seven bir camiayız. Konuşmaktan çok, yapmayı tercih eden samimi bir aileyiz. Aynı samimiyetle, ülkemizin yeni yüzyılına açılacak 2023 yılının, ülkemiz için güzel gelişmeler getirmesini temenni ediyorum.

 

SONRAKİ HABER