Times: Esad'ın Yerine Geçecek Bir Aday Görünmüyor

LONDRA(ANKA) – BM Genel Kurulu oturumlarında Suriye ile ilgili yaşanan gel...

Haberler 29.09.2015, 10:10
Times: Esad'ın Yerine Geçecek Bir Aday Görünmüyor

LONDRA(ANKA) – BM Genel Kurulu oturumlarında Suriye ile ilgili yaşanan gelişmelere büyük ağırlık veren Batı medyası organlarından İngiliz The Times Gazetesi,  Suriye’deki geçiş sürecine ilişkin zorluklara ve muhalif grupların farklı amaçlarına vurgu yapıyor. Suudi Arabistan’ın Orta Doğu'da bir başka İran rejiminin yönettiği ülke istemediğini belirten gazete “Bu amacı paylaşan Türkiye, sınırlarında Kürtlerin kendi kaderlerini tayin etmesine engel olmakla meşgul” diyor ve “Esad'ın yerine geçip, başarılı olabilecek bir aday gözükmüyor” görüşünü savunuyor.

The Times, Suriye’deki geçiş süreci konusunu irdelediği analizinde  bu süreçte en önemli sorunun "Hangi sürece geçileceği" olduğunu belirtirken "Suriye'deki iç savaş 4-5 cepheli; ulusal, bölgesel ve jeopolitik çıkarların çatıştığı, karmaşık bir çatışma haline dönüştü” değerlendirmesini de yapıyor.

"Ilımlı muhalifler Devlet Başkanı Beşar Esad'ı ilk düşmanları olarak görüyor ve devrilmesini istiyor. Muhalifler Alevi azınlıktan başka bir devlet başkanı istemiyorlar” diyen gazete, BBCTürkçe’nin yansıttığı analizinde El Nusra ve diğer İslamcı örgütlerin ise İslami bir Suriye devleti kurmak istediklerine, IŞİD’in ise daha da ileri giderek halifeliğini ilan ettiğine işaret ettikten sonra özetle şu görüşleri de dile getiriyor:

"Suudi Arabistan ve İran, Orta Doğu'da bir başka İran rejiminin yönettiği ülke istemiyorlar. Bu amacı paylaşan Türkiye, sınırlarında Kürtlerin kendi kaderlerini tayin etmesine engel olmakla meşgul. Rusya kendi etkisi artırma derdinde. Şu anda bunu Esad üzerinden yapıyor. İran ise Esad'ı desteklemek için kan döktü, bir servet harcadı."

Bunun sonucunda analizde “Suriye artık sahadaki bir ulus değil ve tekrar olabilmesi zor gözüküyor. Parçalanmaya bakıldığında Esad'ın yerine geçip başarılı olabilecek bir aday gözükmüyor” ifadeleri yer alıyor. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@